Říká se, že takzvaným zlatým věkem ve středověku pro naši zemi byla vláda Karla IV. A právě pro něj byla vyrobena nádherná svatováclavská koruna z ryzího zlata posázená překrásnými drahokamy. Její dokonalou repliku si můžete prohlédnout na výstavě Pražské mincovny v Obecním domě.

Prohlédněte si korunu a kupte si minci

Pražská mincovna pořádá v galerii v Obecním domě výstavu zajímavých mincí ze stříbra a zlata. K vidění jsou mince ČNB v uměleckých ražbách a nejrůznější sběratelské kousky. Aby byla výstava ještě zajímavější, nechala mincovna zhotovit přesnou repliku svatováclavské koruny. Tu najdete v expozici také. Výhodou je, že k prohlédnutí nádherného korunovačního klenotu nemusíte vystát dlouhou frontu a dokonce platit ani vstupné. Takže při plánování výletu do Prahy určitě nezapomeňte na návštěvu výstavy mincí a české královské koruny, která se nachází v samotném historickém centru města.

Ručně vyráběná přesná replika

Replika svatováclavské koruny je vyráběna šikovným zlatníkem. Celý proces trval devět měsíců, ale výsledek se opravdu povedl. Umělé drahé kameny vyrobené ze skla svou barvou a částečně i vnitřní kresbou téměř dokonale připomínají originál. Na výstavě je tedy k vidění opravdový klenot.

Pověstmi opředená koruna

Pravá svatováclavská koruna je zdobena důmyslně uspořádanými drahokamy, z nichž každý symbolizuje určitou energii. Dohromady mají tvořit celek plný silné energie. Říká se, že rubíny podporují energii pro boj se zlem, smaragdy přidávají na moudrosti a spinely slouží jako ochrana pro právoplatně korunovaného panovníka. Síla svatováclavské koruny však prý dokáže i další věci. Traduje se, že pokud si ji na hlavu nasadí někdo, kdo není právoplatně korunovaným českým králem, do roka zemře.