Domů Zdraví Rakovina – strašák současné doby

Rakovina – strašák současné doby
Každý doufá, že se jemu a jeho blízkým tahle zákeřná nemoc, jenž má mnoho podob bude vyhýbat jako čert kříži. Bohužel se snad každý s touto nemocí setkal. Někdo sledoval z povzdálí nemocného souseda, jak svádí velmi těžký boj s nepřejícným osudem. Jiní se snaží být oporou svým nemocným blízkým a někdo se s rakovinou setkal přímo tváří v tvář.

Snad každému, kdo od lékařů uslyšel nemilosrdný ortel se bojí toho, že svůj boj nezvládne. Rakovina, ať se nám to líbí nebo ne, patří k největším zabijákům a v některých případech si Češi udržují nechvalné prvenství, například v počtu nemocných rakovinou tlustého střeva. I přes veškerou techniku, super moderní lékařské postupy a dostupnou zdravotnickou léčbu na jeden z druhů rakoviny umírá stále více lidí.

Na jednu stranu se to zdá paradoxní, že si lékaři i přes veškeré vymoženosti nedokáží mnohdy s nemocí poradit a i přes veškerou snahu nemají pro pacienty a jejich blízké žádné pozitivní zprávy. Na druhou stranu je nezbytné přestat si lhát do vlastní kapsy a svádět vše na osud nebo žalostný stav českého zdravotnictví. Velký podíl na vysokých číslech úmrtnosti mají sami pacienti, respektive jejich nezodpovědnost k sobě samým.

Stačí se pořádně rozhlédnout kolem a člověk to uvidí sám. Velké množství vykouřených cigaret, přemíra alkoholu, nekončící holdování nezdravým pochoutkám, stres, málo pohybu a v neposlední řadě také špatné životní prostředí, to vše má do značné míry vliv na vznik rakoviny.

Za vysokou úmrtností na rakovinu také může podceňování příznaků. Dnešní doba kladne na člověka velmi vysoké nároky a  ne všichni se umí na chvíli zastavit a naslouchat sami sobě. A varování organismu, že je s ním něco v nepořádku, si nepřipouští nebo se ho snaží umlčet analgetiky s tím, že nemají čas zajít k lékaři. Ať se nám to líbí nebo ne, bolest a potíže nemocného člověka nakonec stejně donutí zaklepat na dveře lékařské ordinace. Bohužel, ne vždy se dotyčnému podaří přijít včas.

Proto je důležité příznaky ani dlouhodobou bolest nepodceňovatm, najít si chvilku a dojít k lékaři, jakmiel je to možné. Zdraví má totiž opravdu jen jedno a spoustu věcí může člověk vlastní vůlí ovlivnit, stačí se zamyslet nad svým dosavadním životem a přehodnotit své priority.

 
Musíte si přečíst