Tito malí a neviditelní pomocníci se v dnešní době stali a stále stávají běžnou součástí člověka s dioptriemi. Setkáváme se s pestrou škálou druhů a barevných provedení čoček. Také rozpětí dioptrií je velmi široké, jelikož se už nevyrábějí pouze čočky pro krátkozrakost (vidění do dálky), ale také už i na dalekozrakost (vidění na blízku). Zároveň nám tito malí pomocníci umožňují větší komfort a možnost vykonávání takových situací/zálib, kde jsou brýle na obtíž. Velkou výhodou je, že se dají nosit v zimě i v létě, za jakéhokoli počasí.

Chci kontaktní čočky

Pokud se rozhodneme, že bychom si rádi pořídili kontaktní čočky, je nejlepší prvně navštívit svého očního lékaře. Ten nám provede klasické vyšetření a zároveň nám řekne, zda by byly čočky pro naše oči dobrou volbou. Jelikož ne každé oči snesou kontaktní čočky. Zároveň nám náš oční lékař může doporučit dobrého kontaktologa/žku, který/á nám pomůže vybrat vhodný typ čoček. Navštívit našeho očního lékaře není sice nutné, pokud známe přímo nějakého/kou kontaktologa/žku, ale přesto se doporučuje.

Při první návštěvě nám kontaktolog/žka udělá podobné vyšetření, jaké absolvujeme u svého očního lékaře. Následně nám řekne, jaký typ kontaktních čoček by se pro naše oči nejlépe hodil. Poté nám ukáže, jak kontaktní čočky vypadají a naučí nás je nasazovat. Když si čočky nasadíme sami, tak je potřeba nechat čočky v oku cca 1,5 h, abychom věděli, že nám čočky nedělají problém a můžeme je bezproblémově nosit. Po zhruba 1,5 h se ale musíme znovu do ordinace vrátit, aby lékař viděl, že čočky snášíme a sedí dobře na našem oku. Zároveň nám lékař vysvětlí, jak se o čočky starat. První kontaktní čočky dostaneme zdarma (převážně), ostatní věci jako dezinfekční vodu na čočky, pouzdro na čočky, kapky do očí a další nutné potřeby, si už musíme investovat sami.

Pokud i po delší době zjistíme, že nám čočky vyhovují, nedřou nás v oku, nedělají žádnou neplechu, znamená to, že naše oko čočky bezproblémově přijalo. V tomhle případě můžeme znovu navštívit kontaktologa/žku za účelem koupení dalších čoček nebo si čočky můžeme objednat z internetu, kde vyjdou převážně levněji. Je třeba ale kupovat od ověřených prodejců.

Pokud ale zjistíme, že nám čočky jakkoliv nevyhovují, dřou nás, jsou pro nás nepohodlné, je třeba znova navštívit kontaktologa/žku a říct jemu/jí o našem problému. Jelikož kdybychom včas lékaře nenavštívili, můžeme tím riskovat zánět oka nebo i něco horšího.