Domů Ostatní Jak jsem se konečně naučil anglicky

Jak jsem se konečně naučil anglicky

Když říkám naučil anglicky, nemám tím na mysli zvládat angličtinu tak, jak se to učíte ve škole nebo na večerním skupinovém kurzu. Naučil jsem se anglicky mluvit, číst, psát a hlavně myslet. Nedělá mi problém v angličtině uvažovat. Jeden ze základních problémů totiž je, že když vám mozek vygeneruje větu v češtině, ve většině případů ji nelze do slova přeložit do angličtiny. Daleko snadnější je přemýšlet rovnou v angličtině.

Ale už k věci. Měl jsem to štěstí, že jsem se dostal na neobvyklý pobytový kurz angličtiny od společnosti EnglishStay. K mému velkému počátečnímu zděšení tam nebylo povolené používat jiný jazyk než anglický. Učitelé s námi bydleli v jednom hotelu, chodili s námi na snídaně a provozovali veškeré aktivity. Vlastně je ani nebylo možné považovat za učitele. Bylo to spíš, jako kdyby přijel váš vzdálený příbuzný z Ameriky, se kterým si chcete zdvořile popovídat.

Výhradně anglicky

My jsme si zdvořile povídali celé dny. Konverzovali jsme o všem možném, ale zazněly i běžné fráze. Například když mě Doug (jeden z lektorů) u prvního oběda požádal, zda bych mu mohl podat sůl. Musím se přiznat, že jsem mu tehdy nerozuměl. Chvíli jsem na něj koukal a pak mi jeho žádost přetlumočil další účastník intenzivního kurzu. Ale mluvil taky anglicky. V tom je to právě skvělé, že jak jste pořád ve společnosti cizinců, kteří česky neumí, přijde vám nezdvořilé mluvit mezi sebou s Čechy jinak než anglicky. Angličtinu jsme používali pro komunikaci se všemi, nerozlišovali jsme, zda daný člověk zná češtinu. Tady jsme byli od toho, abychom se naučili anglicky.

Samozřejmě jsme si celou dobu jen nepovídali. Připravená byly i různé výukové a společenské aktivity, párkrát se pilovala dokonce gramatika, bez jejíž znalosti se neobejdete. U všeho však byli přítomní lektoři, všude se komunikovalo anglicky. Sice se pobyt konal v České republice, ale připadal jsem si tam téměř jako v zahraničí. Jedinou úlevou byla televize na pokoji s českými programy.

Těch šest dní intenzivní výuky mi dalo opravdu zabrat, ale jsem rád, že jsem své peníze investoval právě do kurzu od EnglishStay. Investice to byla rozumná, za podobný jazykový kurz v zahraničí bych dal daleko více. Za obyčejné lekce angličtiny v Česku nejspíš méně, ale nemohl bych si teď říct, že umím anglicky.

Musíte si přečíst