Domů Ostatní Co nezanedbat při údržbě auta

Co nezanedbat při údržbě auta

Spolehlivou jízdu, komfort a dlouhou životnost vašeho auta prodloužíte pravidelnou údržbou, kdy zkontrolujete technický stav vašeho vozidla, opravíte to, co je potřeba a budete se o své auto starat pečlivě a jak nejlépe umíte. Víte však, co všechno zkontrolovat a na co si dát pozor?

Kontrolujte olej v autě

Kontrola oleje je velmi důležitá a po zimě je takřka nutností. Při pravidelné kontrole zjistíte, jaká je hladina oleje a zda není potřeba jej doplnit. Kontrolu můžete provést buď sami, kdy najdete na motoru víčko a ponornou měrku, která vám ukáže, kolik je v motoru oleje.

Tato kontrola by se měla provádět ideálně po ránu, při vychladlém motoru. Pokud si myslíte, že tuto kontrolu nezvládnete, není problém obrátit se na odborníky a servis, kde vám olej bez problémů zkontrolují, doplní nebo vymění.

Pozornost věnujte pneumatikám

Dalším důležitým krokem je kontrola pneumatik. Především pokud máte pocit že, pozorujete během jízdy nestandardní projevy. Je také nutné zkontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách a stav opotřebení běhounu. V některých případech je na místě koupě nových pneumatik. Pokud jsou pneumatiky v pořádku, ale stále se vám zdá styl jízdy neobvyklý, nebojte se nechat kola kontrolovat a pravidelně, alespoň jednou ročně, nechat udělat také geometrii kol.

Starejte se o baterii

Pokud vaše auto delší dobu stálo nebo hůř startuje, tak zkontrolujte autobaterii. Můžete se stát, že se baterie opotřebí, začne se vybíjet nebo ji není možné nabít. V takovém případě pořiďte novou kvalitní baterii. Zkontrolujte také korozi, kontakty baterie a můžete je zkusit vyčistit. Nečistoty mohou způsobovat, že baterie nefunguje tak, jak má.

Tankujte správné palivo

Při výběru paliva dbejte na to, abyste vybrali správný benzín. Vybírejte palivo s předepsaným oktanovým číslem. To najdete v manuálu k autu, nebo také na vnitřní straně krytu nádrže. Není vhodné tankovat na místech, která nemáte ověřená a benzín nebo nafta jsou zde podezřele levné. Není dobré ani tankovat „čerstvé“ palivo, které doplňuje cisterna. Vždy počkejte alespoň patnáct minut, až se palivo smíchá se zbytkem staršího a usadí.

Udržujte své auto čisté

Kromě kontroly technického stavu vašeho automobilu, výměně pneumatik a pravidelné geometrii kol, udržujte své auto v čistotě. Ať už se jedná o auto zvenčí nebo zevnitř, tak jednou za čas auto vysajte, navštivte myčku a nebojte se nechat interiér, ale i exteriér ošetřit speciálními, například silikonovými prostředky. Tyto prostředky chrání lak, karoserii proti korozi a v interiéru auta se tolik neusazuje prach.

Musíte si přečíst