Domů Zdraví Špatný dech a jak se ho zbavit

Špatný dech a jak se ho zbavit
Nepříjemný zápach z úst je téma, o kterém se příliš nemluví. Přitom tento problém trápí spoustu lidí, údajně až čtvrtinu dospělých, kteří si s ním nevědí rady. Ačkoli jeho příčiny mohou být různé, ve většině případů existuje celkem jednoduché řešení.

Důkladná hygiena

Nejčastější příčinou špatného dechu je nesprávná zubní hygiena. Pokud si ústa po jídle důkladně nevyčistíte, a tím máme na mysli nejen zubním kartáčkem, ale i mezizubním kartáčkem a dentální nití, pak vznikne ideální prostředí pro bakterie. Právě v mezerách mezi dásní a kořenem zubu jich zůstává nejvíc. Nezapomínejte ani na jazyk, jeho čištěním se zredukuje zápach z úst až o 70 %. Většinou se mikroby vyskytují až na kořenu jazyka, proto kromě použití speciální škrabky také ústní dutinu vypláchněte ústní vodou.

Správný jídelníček

Váš dech ovlivňují také potraviny, které jíte. Česnek, cibule, ryby či zelí jakožto největší „škůdci“ jsou všem dobře známy, už méně se ale ví například o mléčných produktech či mase. Neprospěje vám ani konzumace velkého množství chleba a těstovin, protože obsahují vysoké množství cukru, které jsou „bufetem“ pro bakterie. Zapomeňte i na nejrůznější diety, jejich vedlejším účinkem je totiž špatných dech, který je způsoben ketony uvolňujícími se při spalování tuků. Vsaďte naopak na ovoce bohaté na vitamin C, jako jsou melouny, citrusy či jablka, pomůže i zelenina, jako je mrkev nebo celer.

Vyplachujte ústa

Za špatným dechem stojí i nízká produkce slin. Sliny totiž obsahují kyslík, který brání množení bakterií. Proto je důležité ústa zvlhčovat – pijte dostatek vody, žvýkejte žvýkačky, používejte ústní vody. Třeba bylinkové.

Zkuste bylinky

Příroda je mocná čarodějka. To dobře věděly už naše babičky, které používaly bylinky na nejrůznější neduhy. S páchnoucím dechem si poradí esenciální oleje obsažené ve skořici, mátě, petrželi nebo bazalce. Vsadit můžete i na dentální produkty, ve kterých najdete extrakty z léčivých rostlin. K dostání jsou bylinné zubní pasty, ústní vody, gely či roztoky, které pomohou nejen při zápachu z úst, ale i při častých výskytech zánětů dásní.
Musíte si přečíst