Blíží se Vánoce a přemýšlíte, co dáte svým nejbližším? Vánoce často způsobí na účtu nebo v peněžence velký „průvan“. Lidé často utratí víc, než plánovali a pak ani neví za co. Vy ale máte ale málo peněz. Nezoufejte. Máme pro Vás několik tipů, jak potěšit, překvapit, ale moc neutratit.

Seznam a rozpočet

Udělejte si seznam lidí, koho chcete obdarovat . Zamyslete se, co mají dotyční rádi, a co by ji nebo jeho potěšilo. Řekněte si kolik můžete celkem investovat do dárků a zjistěte, kolik vám zhruba na koho vyjde. Tuto výši nepřekračujte. Bude se vám lépe vybírat, když budete vědět, kolik můžete utratit za dárek pro partnera  nebo partnerku, děti, rodiče, babičku a dědu, kamarádku nebo kolegu z práce.

Dárky vybírejte s předstihem

Pokud si dárky promyslíte, budete se snáze držet rozpočtu, abyste pak na poslední chvíli pár dní před Štědrým dnem neutratili za dárky peníze bez rozmyšlení jen proto, abyste něco měli.

Tipy na levné vánoční dárky

Využijte bazary nebo Aukro

Mnoho věcí nemusíte pořídit nové, ale zkuste se poohlédnout po online bazarech, na aukce na Aukro.cz, nebo vanocni-darky.cz. Mnoho originálních zajímavých věcí se dá pořídit při troše náhody a štěstí i velmi levně. Ať už to jsou knihy, starší elektronika, šperky, hračky pro děti, oblečení, kolo, nábytek, boty, oblečení, zajímavé netradiční dárky, které v obchodech neseženete.

Ať už budete vybírat pro partnera/ partnerku, dítě, rodiče, prarodiče nebo známé, určitě najdete mnoho inspirace za málo peněz. Je to lepší varianta, než se zbytečně zadlužovat.

Na online bazarech, Aukru i ve výprodejích najdete vše – oblečení, doplňky do domácnosti, hračky, elektroniku, umění, věci pro zahradu, knihy, hudbu, věci na sport a outdoor turistiku, ale i starožitnosti. Levný a praktický dárek může být i vitamínový doplněk.

Online nákupy šetří čas i peníze

Výhodou online nákupů je, že si můžete podle zadaného názvu vybírat z obrázků. Ušetříte hodiny a dny obcházením obchodů a výběrem. Na fotce hned víte, jestli mají vaši požadovanou barvu, velikost a model. Navíc máte čas hledat různé slevy nebo si srovnat ceny obchodů na Heureka.cz  Ceny na internetu bývají také levnější, než v kamenných obchodech, protože neplatí nájemné. V této době je to také zdravotně bezpečnější.

Handmade – buďte tvořiví a něco vyrobte

Nejoriginálnější dárky od srdce bývají vyrobené vlastními silami. Nemusí být dokonalé, ale jsou od Vás pro toho druhého. Tím mu nebo jí dáte najevo, že jste si udělali čas, dali do dárku úsilí a kus sebe. Dárky vyrobené s láskou – jsou originální, potěší u srdce a nezruinují vás. A žádný dárek z obchodu je nevynahradí.

Umíte-li to se šicím strojem, bude pro vás jednoduché ušít triko, či mikinu s oblíbeným hrdinou, prodávají se textilní panely s nejrůznějšími obrázky, které díky své šikovnosti proměníte v originální dárky.

Ať už je to originální přání, keramika, ušití polštářku s bylinkami, vlastní ručně vyrobené mýdlo, nebo kosmetika, batikované tričko, něco z papíru nebo látky. Na internetu je mnoho nápadů na kreativní dárky. Určitě neurazíte jídlem. Pokud zavařujete, darujte svou marmeládu, skleničky s originální směsí koření, vlastní čajové směsi, ořechy naložené v medu, vánoční ruční dekorace, adventní kalendář, čajové stromečky, ručně vyráběné svíčky, malované plátěné tašky, ozdobené úložné krabičky, sůl do koupele, likéry,  sušenky, a mnoho dalšího. https://happymag.cz/diy/vlastnorucne-vyrobene-darky-originalni/

Velmi oblíbené jsou i různé potisky z vlastních fotek na tričko, hrneček nebo foto knihy.

Využijte zdroje věcí, které máte

Případně použijte věci, které už nepoužíváte, ale druhému mohou udělat radost, třeba hezká hudba na CD, obrázek, kniha, váza, talířek, hrneček, nebo jiný dekorativní předmět. Dárek potěší a vy neutratíte.