Doma bychom se všichni měli cítit příjemně, pohodlně a spokojeně. Někdy ale interiér nepůsobí tak, jak bychom si přáli – je příliš tmavý, ponurý, stísněný. Proto je potřeba ho trochu projasnit. Existuje celá řada triků, které vám s tím pomohou, a díky nimž bude interiér vypadat přívětivě a útulně.

Sklo v hlavní roli

První, co každého napadne, je samozřejmě vnést do místnosti co nejvíce denního světla. S tím pomohou okna, vikýře či prosklené zdi. Inspiraci hledejte ve skandinávských zemích, v nichž jsou tamní obyvatelé zvyklí na nedostatek světla hlavně v zimních měsících. Naučili se s tím ale skvěle pracovat. Snaží se o otevřený vzdušný prostor bez tmavých zákoutí, hodně spoléhají také na zrcadla, která odráží světlo a zvětšují pokoj alespoň na oko. I výměna dveří dovede divy – místo klasických použijte skleněné a uvidíte, jak to místnost hezky osvěží.

Budiž světlo

Pokud do interiéru nedokážete dostat světlo přirozené, pak do něj šikovně zakomponujte alespoň to umělé. Bodová světla, lampy či centrální osvětlení dokážou vyčarovat tu správnou atmosféru a blahodárně působí na naši psychiku. Nebojte se je navzájem zkombinovat tak, abyste dosáhli příjemného osvětlení, po kterém toužíte. Doplnit můžete také svíčky či lucerny, které poslouží jako skvělá kulisa nejen pro romantické chvíle.

Síla barev

Vsaďte na jednoduchou, decentní barevnost. Vybírejte takové barvy, které působí vzdušně a lehce. Chybu rozhodně neuděláte s bílou, která odráží zpět většinu veškerých světelných paprsků a prostoru dodává vzdušnost. Vhodná je také krémová či světle šedá, bát se ale nemusíte ani výrazných teplých odstínů – třeba oranžová nebo žlutá najdou uplatnění na bytových doplňcích, jako jsou potahy, polštářky, povlečení nebo závěsy. Syté tóny skvěle absorbují nepěkné stíny.

Důležitost podlahy

Hodně udělá také podlaha, která představuje středobod každé místnosti. Právě podlahová krytina určuje, jak se v místnosti budeme cítit a jaký vytvoří první dojem. Pomoci nám proto může i při prosvětlení prostoru. Vsaďte na bílou a světlé odstíny, vedle rozhodně nešlápnete s dřevěnou podlahou v neutrálních barvách. Tak, vykouzlete si doma svůj malý, prozářený kousek ráje!