Dnes již neexistuje nikdo, kdo by o bitcoinu minimálně nezaslechl. Za poslední rok byl rozmach kryptoměn opravdu znatelný. O co se vlastně jedná? A jak na tom můžete zbohatnout?

Co je bitcoin?

Bitcoin je první decentralizovaná alternativní virtuální měna, kterou můžete platit za nejrůznější zboží nebo služby. S bitcoinem se díky jeho volatilnosti skvěle obchoduje na burzách a je skvělou investicí, ke které si nachází cestu čím dál více lidí. Bitcoin byl vytvořen v roce 2009 skupinou, která se skryla za pseudonym SatoshiNakamoto. Původní myšlenka byla vytvořit měnu, která nemůže být nikým kontrolována ani centrálně spravována. Měnu, která nepodléhá inflaci a dá se s ní pohodlně platit kdekoliv na světě, aniž by byla nutnost ji směňovat. Výhodou pak je také odesílání a přijímání peněz peer to peer kdekoliv, kdykoliv a za minimální poplatek, který je nezbytný k uskutečnění transakce.

Dá se ovládat?

Kryptoměny fungují na základě jednoduchých matematických operací a jsou součástí technologie zvané blockchain. Blockchain je decentralizovaná databáze, která schraňuje veškeré informace o transakcích i uživatelích. Záznamy v ní nemohou být smazány nebo změněny. V současnosti se tak jedná o jednu z nejbezpečnějších databází na světě. Výhodou také je, že ji nikdo nemůže spravovat ani kontrolovat. Každý uživatel má totiž vlastní kopii blockchainu, která operuje s jeho daty. V této síti jsou si tak všichni rovni. To dává všem maximální svobodu – k operaci s penězi totiž nepotřebujete žádnou instituci. Můžete být sami sobě bankami.

Obchodování

Bitcoiny jsou také skvělým investičním nástrojem. Nákup bitcoinů za nízkou cenu a prodej bitcoinů, když se vyhoupnou v grafu na vysoká číslam, je základní strategie, jak na kryptoměnách vydělat. Existují různé kryptoburzy, kde můžete sledovat momentální vývoj a uskutečňovat transakce. Ve výsledku je tedy potom na vás, zda zvolíte dlouhodobé držení bitcoinu jako jistou investici nebo raději se vrhnete do víru burzy mezi profesionální obchodníky.

A co vy? Jak se stavíte ke kryptoměnám?