Domů Domácnost Vybrat správný lustr je kumšt. Jak na to?

Vybrat správný lustr je kumšt. Jak na to?

Spousta lidí ke své vlastní škodě podceňuje význam osvětlení. Jenomže právě díky vhodně zvolené intenzitě světla lze v interiéru navodit ta správná atmosféra. Dominantním svítidlem většiny místností je snad od nepaměti lustr, ale ne každý ví, na co je dobré myslet při výběru a po jak výkonných zdrojích sáhnout. Správné odpovědi najdete v tomto článku.

V současné době klademe na svítidla a světelné zdroje mnohem větší požadavky než v minulosti, a to jak z estetického (kvalita materiálu, umístění, účelovost), tak technického hlediska (barva, intenzita a stabilita světla). Fajnšmekři si potrpí na luxusní a designové lustry a nebrání se větším investicím do výrobků odpovídající kvality.

Podstatné však je, aby lustru zapadl do interiéru po designové stránce a zároveň splnil svůj účel. S tím souvisí výběr zdroje s odpovídajícím výkonem. Pro lustry do obýváku jsou vhodné zdroje s výkonem 20W/m². Mimo to by v obývacím pokoji neměly chybět ani další zdroje světla. V bezprostřední blízkosti sedací soupravy jsou praktické stojací lampy nebo nástěnné lampičky.

Lustr v kuchyni opatřete zdrojem o výkonu 15 – 20 W/m². Lustr do ložnice pak zdrojem s o něco menším výkonem 10 – 15 W/m². To samé platí také pro osvětlení, které chcete umístit na chodbu.

Co se týče lustru určeného do dětského pokoje, platí pro něj podobné pravidlo jako v obývacím pokoji. Jediný zdroj světla nestačí a není na škodu místnost rozdělit na několik sekcí – a těm pak přidělit zdroje s různou intenzitou.

Splňte si sen o luxusním lustru

Toužíte-li po moderním a elegantním osvětlení, zalovte v nabídce tradičního českého výrobce ARTGLASS. Najdete v ní široké spektrum designových osvětlení a mimo jiné i moderní křišťálový lustr se skleněnými rameny. Sortiment si můžete prohlédnout na stránkách artglass.cz.

Musíte si přečíst