Spousta lidí ke své vlastní škodě podceňuje význam osvětlení. Jenomže právě díky vhodně zvolené intenzitě světla lze v interiéru navodit ta správná atmosféra. Dominantním svítidlem většiny místností je snad od nepaměti lustr, ale ne každý ví, na co je dobré myslet při výběru a po jak výkonných zdrojích sáhnout. Správné odpovědi najdete v tomto článku.

V současné době klademe na svítidla a světelné zdroje mnohem větší požadavky než v minulosti, a to jak z estetického (kvalita materiálu, umístění, účelovost), tak technického hlediska (barva, intenzita a stabilita světla). Fajnšmekři si potrpí na luxusní a designové lustry a nebrání se větším investicím do výrobků odpovídající kvality.

Podstatné však je, aby lustru zapadl do interiéru po designové stránce a zároveň splnil svůj účel. S tím souvisí výběr zdroje s odpovídajícím výkonem. Pro lustry do obýváku jsou vhodné zdroje s výkonem 20W/m². Mimo to by v obývacím pokoji neměly chybět ani další zdroje světla. V bezprostřední blízkosti sedací soupravy jsou praktické stojací lampy nebo nástěnné lampičky.

Lustr v kuchyni opatřete zdrojem o výkonu 15 – 20 W/m². Lustr do ložnice pak zdrojem s o něco menším výkonem 10 – 15 W/m². To samé platí také pro osvětlení, které chcete umístit na chodbu.

Co se týče lustru určeného do dětského pokoje, platí pro něj podobné pravidlo jako v obývacím pokoji. Jediný zdroj světla nestačí a není na škodu místnost rozdělit na několik sekcí – a těm pak přidělit zdroje s různou intenzitou.

Splňte si sen o luxusním lustru

Toužíte-li po moderním a elegantním osvětlení, zalovte v nabídce tradičního českého výrobce ARTGLASS. Najdete v ní široké spektrum designových osvětlení a mimo jiné i moderní křišťálový lustr se skleněnými rameny. Sortiment si můžete prohlédnout na stránkách artglass.cz.