Zima je časem, kdy se zahrada uchyluje k odpočinku, oddychuje a načerpává síly. To ale neznamená, že se tady nic neděje. Naopak, i v tomto období rozhodně nemusíte věšet zahradničení na hřebík, za příhodného počasí lze tu a tam udělat nějakou práci. Vhodné jsou také činnosti, na které nezbývá v průběhu roku tolik času a rozhodně se nejedná jen o shánění semínek, důkladné plánování, co pěstovat nebo studování odborné literatury.
Zajistěte si větší úrodu
Jakmile pominou velké mrazy, můžete se pustit do řezu ovocných stromů, jako jsou hrušně či jabloně. Právě toto období vegetačního klidu trvající od prosince do března, kdy je rostlina „uzavřena“ před světem, je pro to nejvhodnější. Stromy se vám odvděčí bohatou úrodou – ostatně už na jaře uvidíte, jak budou osypané pupeny. Pro prořezávání si opatřete vhodnou zahradní techniku. Ostré zahradnické nůžky vám práci výrazně ulehčí a na odstraňování malých výhonků jsou přímo ideální. Dobře sedí v ruce, jsou moderní, ergonomické a mají velkou střihací sílu, takže se rozhodně nenadřete. Navíc na vaší zahradě určitě zahálet nebudou, využijete je totiž při nejrůznějších činnostech – dobře vám poslouží minimálně stokrát do roka. Tu ustřihnete květinu, tady keř, tam živý plot…. Pokud nechcete šplhat v korunách stromů nebo lézt po žebříku, hodit se vám budou také teleskopické nůžky, které lze vysunout. Na silnější větve pak použijte pilku.
Radikální řez
V této době vegetačního klidu je vhodné také provádět kácení stromů. Protože se nejedná zrovna o lehkou práci, dbejte zvýšené opatrnosti. Vše pečlivě naplánujte, zajistěte okolí, vyberte si správné nářadí, motorové pily a pusťte se do toho.
Jakmile skončíte, vše je potřeba uklidit. Kmen zpracujete pomocí štípačky na dřevo. Tento pomocník vám ušetří spoustu času a hlavně sil a energie. Zbylých větví se pak můžete zbavit jednoduše pomocí drtičů. Nadrcené drobné části využijete k mulčování záhonů nebo do kompostu. Pokud byste chtěli dřevo použít na topení, pak sáhněte po štěpkovačích, které vytvoří kousky ideální velikosti.
Pryč se sněhem
Po zahradě se musíte pohybovat i v zimě, proto potřebujete schůdnou přístupovou cestu. Pro prohrnutí cestiček poslouží zahradní traktor – stačí ho jen vybavit správným zimním příslušenstvím, jako je radlice či zametací kartáč. S větším množstvím sněhu si poradí sněhová fréza.
Jak vidíte, pořád je co dělat, takže ani v zimě se na vaší zahradě nudit určitě nemusíte!