Domů Domácnost Zahrada a květiny Péče o řezané květiny

Péče o řezané květiny
Snad každé ženě udělají radost darované květiny. Obrovská kytice ke svatebnímu výročí,ulatým narozeninám nebo jen malá kytička natrhaná dětmi při letní procházce.  Aby vám řezané květiny dělaly dlouho radost, je potřeba se o ně pořádně postarat.

Květiny co nejdříve dejte do vymyté čisté nádoby s čistou vodou. Snížíte tak riziko, že se ve váze velmi brzo začnou tvořit bakterie a květiny rychle uvadnou.

Do vody nasypte výživu pro řezané květiny. Ve většině květinářství ji dostanete spolu s kytkou. Pokud máte květiny z vlastní zahrádky, můžete si malé sáčky s výživou nakoupit do zásoby. Zkušení floristé v obchodech vám jistě rádi poradí.

Než dáte květiny do vody, seřízněte jim opatrně ze šikma stonky asi tři centimetry od konce stonku. K řezu použijte ostrý nůž nebo speciální zahradnické nůžky. Obyčejné nůžky by mohly stonky poškodit.

Opatrně také otrhejte spodní listy tak, aby nebyly ve vodě. Namočené listy uvolňují do vody látky, které brzdí rozvoj pupenů a urychlují vadnutí květin.

Do vázy používejte měkkou vodu. Pokud máte problémy s tvrdou vodou, zkuste použít trochu kyseliny citronové. Nepoužívejte teplou vodu, ta řezaným rostlinám škodí. Vodu ve váze každý den vyměňte a  je-li to nutné, opět opatrně seřízněte stonek.  Dbejte na to, aby váza s květinami nestála poblíž mísy s ovcem. Zrající ovoce uvolňuje etylen, který urychluje stárnutí rostlin. Velmi náchylné na etylén  jsou například lilie nebo karafiáty.

Řezané květiny jsou také citlivé na teplotní skoky. Pokud přinesete květiny v zimě, nechte je neprve na chladnějším místě s teplotou kolem 15° C odpočinout a teprve poté, co se aklimatizují, je přeneste do tepla. Květiny chraňte před průvanem, nedávejte je na přímé slunce a vyvarujte se velkému horku. Květiny zbytečně nenechávejte v rozpáleném autě a snažte se omezit dlouhé cestování.  Pokud se s kyticí chystáte na druhý konec republiky, kytku radši kupte až na místě. Při transportu nechte kytici co nejdéle zabalenou v papíře, ochráníte ji tak před nepříznivými povětrnostními vlivy a zajistíte ji delší životnost.

Některé druhy řezaných květin mají špatně zbarvené konečky. Nedostatek barvy není důvodem k obavám, ale je to jen důsledek preventivního ošetření floristů. Nejen vy, ale také prodejci chtějí, aby vám květiny dělaly co nejdéle radost.
1 komentář

Comments are closed.

Musíte si přečíst