Domů Móda Faux pas na plese – jak se jim vyhnout?

Faux pas na plese – jak se jim vyhnout?

Plesy patří mezi důležité společenské události, žádají si tedy dodržování pravidel etikety. A to bez ohledu na to, o jak moc formální akci se jedná. Je sice rozdíl, jestli se chystáte vyrazit na ples do opery nebo na hasičský bál, v obou případech byste však měli ctít jisté zásady. Jinak se dopustíte nepříjemného faux pas.

Nebuďte ve stresu

Chcete-li zapůsobit, nikdy nepodceňte přípravu. Plesové šaty si vybírejte v předstihu, ať se nedostanete do zbytečného stresu. Zkuste v nich strávit nějaký čas v pohodlí domova – když totiž zjistíte nějaké nedostatky, dají se ještě lehce opravit, zatímco na plese už s nimi nezmůžete nic. Toto pravidlo platí také v případě společenské obuvi. Lodičky pořádně prošlápněte, ať se vyhnete nepříjemným puchýřům a odřeninám. Boty volte pouze na podpatku a uzavřené.

Nezapomeňte na detaily

Ke společenským šatům, obzvlášť pokud mají odhalený dekolt, by měl patřit krásný šperk, bez něj totiž nebude outfit kompletní. Zapomenout byste neměla ani na náušnice, neboť k večerním róbám se obvykle nosí vyčesané drdoly, které odkryjí nejen šíji, ale také uši. Doplňky by měly ladit k oděvu i obuvi. A ještě jeden drobný, avšak velice důležitý detail – nezapomeňte na punčochy, bez nich by správná dáma vůbec neměla vyjít do společnosti.

Oblečení vybírejte pečlivě

Dámy mají volnou ruku ve výběru, mohou si zvolit materiál, barvu i střih společenských šatů přesně podle svého vkusu a hlavně typu postavy. Záleží také na délce, minisukně rozhodně neobstojí, sukně by měla dosahovat alespoň po kolena. Pánové mají výběr jednodušší, upřednostnit mohou buď klasický smoking, nebo pánský černý oblek. Chybět nesmí kravata, ideální v barvě co nejpodobnější partnerčiným šatům, aby byl zajištěn dokonalý vzhledový soulad.

Bavte se, ale s mírou

Na plese se hlavně tančí. Pokud si tedy nechcete uříznout ostudu, měli byste „oprášit“ alespoň polku, valčík, foxtrot a tango. Nezapomeňte na vhodné způsoby chování, i v tomto případě nelze zanedbávat etiketu. Muž žádá ženu o tanec vždy u stolu, dáma může nabídku přijmout nebo zdvořile odmítnout. Po tanci muž ženu odvede zpět na místo a nezapomene jí poděkovat. Opatrnost je zapotřebí, pokud jde o pití alkoholu. Jakmile překročíte rozumnou míru, máte zaděláno na to největší faux pas. Takže se bavte, ale s mírou!

Musíte si přečíst