Evropu už zase obchází strašidlo. Má jméno zvětšení prsu. Těžko si představit nějakou stálou dámskou společnost, kde by toto téma nepřišlo někdy na přetřes. A těžko věřit, že existuje nějaká žena, které by nikdy během jejího života alespoň letmo neprolétlo myslí, že by si mohla nechat své poprsí nějak chirurgicky zkrášlit. Tento fenomén se totiž ve společnosti již plně etabloval a mluví se o něm naprosto seriózně.

Není to zvláštní? Když se před půldruhým stoletím naplno rozjel emancipační proces, ženy se chtěly vymanit z područí a ve všem se mužům vyrovnat, tedy pokud možno se jim co nejvíc podobat. Vybojovávaly si právo na vzdělání, rozvod či hlas ve volbách a tělo šlo stranou. Jak se ale nyní, když už bylo všeho dosaženo, ukazuje, ženám nikdy nešlo o to, aby přestaly být ženami. Celý módní a kosmetický průmysl je toho důkazem. Ale umocnění ženství nejlépe dokáže provést plastická operace, která zvýrazní část těla považovanou za symbol ženské plodnosti a zároveň za sexuálně mimořádně atraktivní.

Dokonalá žena je emancipovaná a krásná

Zdánlivý paradox je vlastně přirozeným pokračováním emancipačního procesu. Žena dvacátého prvního století říká: Chci být samostatná a chci být krásná. Pro své potenciální partnery stejně jako pro sebe. Plastické operace zevnějšku, které tomu napomáhají, se nemusí nutně týkat poprsí (např. rhinoplastika) a necílí vždy na větší ňadra Nemalý počet žen si nechává prsa z různých důvodů zmenšovat. Nicméně zvětšení prsu je v oboru estetické chirurgie topem v žebříčku popularity a již se stala synonymem pro soudobou představu ideálu krásy.

Jaké ženy se k ní nejčastěji uchylují a proč?

  • Ženy, které se narodily s malými prsy (mikromastie) nebo asymetrií, se mohou cítit méně žensky než jejich protějšky nebo kamarádky s většími prsy. Prsní implantáty mohou klientkám poskytnout plnější poprsí a zvýšit sebevědomí ohledně jejich vzhledu.
  • Ženy, které zaznamenaly výrazný úbytek na váze, zjišťují, že jejich prsa již nejsou kyprá nebo plná. Prsa se skládají hlavně z tukové tkáně, takže když ženy hubnou, jsou jejich prsa jednou z prvních postižených oblastí. Prsní implantáty mohou dát ženám větší tvar a objem, zatímco si udrží štíhlejší pas a zdravější váhu.
  • Maminky, které obětovaly svůj napěchovaný dekolt dětem. Těhotenství a kolísající váha během procesu mohou výrazně změnit vzhled ženských prsou. Mohou ztratit objem a začít klesat, zvláště pokud je žena vícekrát těhotná. Prsní implantáty jsou účinným způsobem, jak obnovit ženskou postavu do podoby, jakou měla před těhotenstvím.

Sexy i ve starých džínách

Další důvodem je touha vypadat mladší a přitažlivější v době, kdy zub času začíná být evidentně proti.. Ženy ve věku 40 a 50 let zvažují implantáty, aby překazily proces stárnutí. Zvětšením prsou v kombinaci s pozvednutím prsou lze dosáhnout tvarovanějšího a mladistvějšího profilu.

A co se málo ví – běžné dámské oblečení se vyrábí pro velikost C. Operace způsobí, že najednou všechno lépe padne a víc sluší a nakupování je větší radost. Navíc se žena cítí více sexy a zjišťuje, že si vystačí s daleko jednodušším šatníkem.

Definitivní poražení nemoci

Ženy, které podstoupily léčbu rakoviny prsu a jeho rekonstrukci, díky prsním implantátům získají zpět své staré já. Dobrý psychický stav podpořený příjemným pocitem z obnoveného zevnějšku dá rychle zapomenout na nepříjemností spojené s léčbou a dodá tolik potřebnou sílu do dalších dnů. V těchto případech je operace částečně hrazená pojišťovnou jako zdravotně indikovaná.

Jaký význam mají pro vás vaše prsa? Kdybyste se rozhodly pro zákrok na plastické chirurgii, chtěly byste, aby se o tom vaše okolí dozvědělo?