Napadlo vás někdy, kam asi míří to letadlo, co vám zrovna prosvištělo nad hlavou? A věděli jste, že není až takový problém tuto informaci získat? Stačí sednout k počítači, otevřít příslušné webové stránky a kochat se tím, jak se lidé z celého světa neustále přemisťují po planetě.

Informace o letadlech prohánějících se vzduchem najdete na flightradar24 on-line 24 hodin denně. Jedná se o web, který v roce 2006 spustili dva švédští internetoví podnikatelé a k dispozici je pouze v angličtině. To ale tolik nevadí, všechny podstatné informace uvidíte ve formě obrázků.

Sledování letadel nejen pro letecké nadšence

Flightradar24 nabízí skutečně přesné informace. Využívají jej nejen letečtí nadšenci, ale i profesionálové včetně aerolinek, obsluhy letišť, výrobci letadel a poskytovatelé leteckých služeb. Vše funguje na principu vysílání ADS-B, které letadla vysílají. Přijímač těchto signálů je napojený na Flightradar24 a vy díky tomu na vizualizaci přesně vidíte, v jaké lokalitě se dané letadlo nachází. Pokud na něj kliknete, dozvíte se i bližší informace, odkud a kam letí, kdy tam má doletět, jaká je celková vzdálenost jeho trasy apod.

Zjistíte například, zda vaši blízcí v pořádku doletěli

A co víc, na Flightradar24.com je možné dokonce sledování letadel podle čísla letu. Pokud tedy víte, že vaši známí někam poletí, a máte o ně strach, nechte si od nich sdělit číslo letu. Na webu ho jen zadáte a pak uvidíte, kde se zrovna nachází. Taková informace se hodí třeba i v případě, kdy slíbíte vyzvednutí rodičů na letišti.

K dispozici jsou také historická data. Až si budete příště přes český vyhledávač letenek Kiwi hledat levné letenky a zamyslíte se, jestli je vybraná lowcost letecká společnost dobrá, můžete se podívat na Flightradar24. Najdete tam hodnocení zákazníků, údaje o letadlech a o minulých letech. Dokonce se třeba lze podívat, zda mívají určité lety pravidelné zpoždění.

Flightradar24 je mocný nástroj a má i svou mobilní aplikaci pro iOS. Nezáleží na tom, jak často cestujete po světě, nebo jste prostě jen nadšenec, co se chce dozvědět něco o letadlech vznášejících se nám nad hlavou.