Doba odevzdávání přihlášek se blíží mílovými kroky a vánoční svátky, kdy je rodina pospolu, jsou přímo ideální k tomu, abyste se s dítětem dohodla. Promluvte si s ním, proberte možnosti, případně naplánujte výlety na dny otevřených dveří do jednotlivých škol. Po novém roce byste už měli mít jasno.

Vaše dítě má před sebou těžké rozhodnutí, které ovlivní celý jeho příští život. Nikde není psáno, že nemůže vystudovat průmyslovou školu a pak jít třeba na ekonomku, ale většina lidí se drží směru, který si vyberou v deváté třídě.

Pokud má dcerka nebo synek jasno v tom, co ji/ho baví a co chce dělat, radujte se. Tisíce rodičů by vám záviděly, protože takových dětí je opravdu málo. Většina spíš nemá tušení, čím by se chtěli živit. Rodiče se to občas snaží vzít do vlastních rukou, ale někdy ani oni nedokážou dítě pro nic nadchnout a nikam ho nasměrovat. Takové ratolesti pak skončí na gymplu s tím, že vlastně budou mít ještě další čtyři roky na rozhodování. Jenže na gymnáziu jsou často znechucení z toho, že je to jen další pokračování základky.

Kam je nasměrovat, když neví, co chtějí dělat?

Lepší než gymnázium jsou školy, které sice jsou specializované, ale ne tak úzce jako například pedagogická škola (z té můžete jít na učitelku nebo vychovatelku) nebo obor aranžérka (na aranžérku, nic jiného snad ani nelze). Jestli máte představu, že vaše dítě jednoho dne stejně bude dělat něco jiného, než vystuduje, a školu si dělá jen kvůli maturitě, pak je to jedno. Ale pokud vám záleží na tom, jaké bude mít vzdělání, chce to vybrat s rozumem.

Když dítě ještě neví, co by chtělo, je dobré jej nasměrovat například na obchodní školu, cestovní ruch a podobné obory, ze kterých je opravdu mnoho možností uplatnění. Absolventi těchto škol se učí humanitní předměty podobně jako na gymnáziích, ale jsou navíc velmi dobře jazykově vybaveni, což se dnes cení.

Obor, na který nalákáte téměř každé dítě

Pak tu máme ještě jedno eso v rukávu. Atraktivním oborem, ze kterého je uplatnitelnost rovněž vynikající, je multimediální tvorba. Zmiňujeme ho proto, že pro dnešní dospívající je opravdu lákavý. Pracuje se v něm s fotografiemi, videem, hudbou, animacemi. Učení je vlastně zábava a především si děti hrají s moderními technologiemi. Vždyť to určitě sami znáte, jak rádi sedí u počítače, koukají do svých chytrých telefonů a smartphonů. A ano, i koukáním do počítače se dá uživit.

Co si vlastně pod pojmem multimediální tvorba představit? Děti se kromě standardních všeobecných předmětů (matematika, český jazyk, cizí jazyk apod.) učí o výtvarné tvorbě, písmu, prostorové tvorbě, fotí, natáčí videa, tvoří webové stránky, navrhují výrobky, mají dokonce základy ekonomiky, managementu a marketingu. Veškerý přehled vyučovaných předmětů najdete zde.StartupStockPhotos / Pixabay

Multimediální tvorbu v současné době otvírají na mnoha školách, protože jak jsme již zmínili, je to dobré lákadlo na děti. Každé dítě slyší na to, že by si mohlo v hodinách hrát s iPadem, fotit, nebo tvořit filmy. Záleží však na konkrétní škole, jak obor pojme. Na SŠ cestovního ruchu to berou umělecky, a proto studenti multimédií ani nemusí maturovat z matematiky. To je další dobrá vyhlídka pro mnoho dětí, ne?

Je potřeba dívat se do budoucnosti

Rozhodně se nezaměřujte jen na to, jak se dítě ve škole bude mít. Sice to zní hezky, že se tam o něj budou starat, bude mít možnost navštěvovat spoustu zájmových kroužků a výuka bude hravá, ale zajímejte se také o to, co bude po škole. Jaké bude mít uplatnění? Je po tomto oboru poptávka?

Absolventi multimediální tvorby pokračují buď dál na vysokých školách, nebo najdou uplatnění jako pracovníci v oblasti multimediálních technologií, tiskových materiálů, tvorby prezentací, jako programátoři, správci sociálních sítí apod. Studium na vysoké tedy není nutností. Žáci jsou už ve škole připravováni na nasazení do pracovního procesu – například se podílí na fungování skutečné cestovní kanceláře ARCUS, vytváří jí propagační materiály, katalogy, webové stránky, jednají s klienty apod.

Poptávka po odbornících na multimédia je a určitě ještě dlouhou dobu bude. Vždyť technologie jsou všude kolem nás!

Talentové zkoušky se konají dříve

A nakonec máme ještě jednu radu. Protože tu mluvíme o uměleckém oboru, bylo by dobré připomenout, že talentové zkoušky se dělají dříve než běžné přijímačky z češtiny a matiky, u multimediální tvorby, o které je tu řeč, je to 6. a 13. ledna. Děti mají za úkol práci na PC a tematickou kresbu a jsou bodováni za výsledky ze základky. Přesné informace opět najdete na webu školy.

Rozhodně to má své výhody. Pokud by se stalo, že dítě talentové zkoušky na školu neudělá, v klidu má pak ještě možnost podat si přihlášku na školu, kde se dělají běžné přijímací testy.

Pamatujte však na jednu věc. Čím dřív se rozhodnete, tím lépe. Střední škola je důležitá životní volba.