V některých rodinách se první náušničky dědí z generace na generaci. Není to však pravidlem. Často se můžeme setkat s tím, že první náušnice kupují prarodiče. Jistě si každý rodič dělá starosti, jak nejlépe vybrat své dceři ty nejlepší náušničky. Výběr závisí na několika důležitých faktorech, kterými je dobré se řídit.

Kdy je ten správný čas?

Z lékařského hlediska je propíchnutí oušek možné nejdříve po prvním očkování hexavakcínou, což je přibližně mezi 3. a 6. měsícem věku miminka. Vše závisí na dobrém zdraví dítěte. Dalším kladným bodem, proč s propíchnutím ouška příliš neotálet, je skutečnost, že miminko není ještě tolik pohyblivé. Nemůže tak dojít k poranění prudkými pohyby a vaše holčička si jistě nebude nic pamatovat.

První varianta je více využívaná, protože je celkem rychlá a šetrnější. Jde o nastřelení, kdy se náušničky do lalůčku zavedou nastřelovací pistolí. Vaše dítko musí ovšem nosit nejdříve náušničky s chirurgické oceli, které jsou k této metodě určeny. Jejich výměna za vámi vybrané obvykle záleží na dohodě s dětským lékařem.

Druhou variantou je propíchnutí jehlou, které je časově náročnější a mnohdy oku novopečené maminky příliš nelahodí. Výhodou je ovšem okamžité nasazení náušniček, které jste si vybrali. Tento způsob propíchnutí by měl provádět lékař. Propíchnuté místo se musí náležitě opečovávat.

Jaký materiál zvolit?

U miminek je výběr materiálu velmi důležitý. Mezi ušlechtilé kovy používané pro naše nejmenší patří zlato. Nejpoužívanější je 14 karátové zlato ať už bílé, nebo žluté.

Dětské zlaté náušnice jsou velmi oblíbené, protože jsou samozřejmě zárukou kvality a nedochází u nich k alergické reakci.

Stále více vyhledávané jsou dětské náušnice z bílého zlata. Zde také nedochází k alergickým reakcím. Velmi zřídka se objeví podráždění, to ovšem nezpůsobuje samotné zlato, ale přídavné kovy obsažené ve slitině zlata.

Další používaný kov je stříbro, které je cenově dostupnější. Stříbrné dětské náušnice odborníci doporučují nosit až po celkovém zahojení ranky na oušku dítěte. Ovšem u stříbrných náušniček je míra nesnášenlivosti vyšší než u zlata.

Jakékoliv alergické reakce je nutno prokonzultovat s ošetřujícím pediatrem.

32585-0906045859

Barva a tvar

Na současném trhu s dětskými náušnicemi nalezneme nejrůznější podoby a tvary. Vybrat si můžeme od květinek, srdíček nebo zvířátek, až po různé abstraktní tvary. Je vhodné vybírat oblé náušničky, bez různých výčnělků a ostrých hran. Snadno tak předejdeme poranění miminka.

Nyní už jen zbývá vybrat náušničky jednoduché, nebo například s barevným kamínkem. Barvu volíme podle uvážení a obliby. Někteří si rádi vybírají stejnou barvu kamínku, jako je zabarvení očí jejich malých andílků.