Už jste někdy zkusili zvážit, jakou tíhu nosí vaše dítě každý den do školy? A každý ročník množství knih jen narůstá. Přitom by neměly nosit batoh, který je těžší než 10-15 % vlastní váhy.

Jaké zdravotní problémy způsobuje těžký batoh?

Školní batohy nebo aktovky jsou rozhodně lepší volbou než taška přes rameno. Váha batohu je aspoň rozložena na celá záda. Zároveň se však může v mysli školáků zrodit zdání, že unesou víc, než je zdravé.

Podle kidshealth.org nošení těžkých batohů způsobuje, že se děti pod váhou hrbí, což způsobuje zakřivení horní části zad. Popřípadě se žáci snaží velkou hmotnost vyrovnat vyklenutím zad, čímž se páteř nepřirozeně stlačuje.

Všechny tyto špatné návyky později způsobují bolesti krční páteře a zad.

5 tipů na odlehčení batohu

1.      ukládání materiálů do složek

Pro každý předmět je lepší mít jednu složku na volné papíry, místo nošení jedné velké na všechno. Žáci tak nenosí zbytečně mnoho věcí.

2.      pravidelná organizace

Vyprazdňováním batohu na konci týdne zabráníte, že by se v batohu hromadily zbytečnosti a odpadky jako nesnězená svačina atd.

3.      pouze nutné psací potřeby

V pouzdře se velice snadno nahromadí několik sad zvýrazňovačů, deset propisek a další, protože se to přece „vždycky hodí“. V penálu by měly být jen nejnutnější potřeby, popřípadě náhradní propiska.

4.      balení podle rozvrhu

Dá to rozum, ale před každým školním dnem by se měl školák balit s rozvrhem hodin před sebou. Nejen, že si tak sbalí jen to nejnutnější, ale navíc na nic důležitého nezapomene.

5.      menší velikost batohu

I školní batohy pro prvňáčky se vyrábí v maxi velikostech. Raději však kupujte batoh menší, aby školáky nelákalo ho přeplňovat.

Tip: Nejtěžší věci by měly být uloženy, co nejblíže k zádům. Všechny sešity a knížky by navíc měly být rozdělené do přihrádek, aby se hmotnost, co nejvíce rozložila.

Tahání těžké školní tašky vede ke špatnému držení těla a později i k bolestem. Proto by žáci měli nosit jen to nejnutnější a ostatní věci zanechávat ve školních skříňkách nebo doma. Zdravý batoh a pravidelné cvičení je nejlepší prevence proti budoucím problémům se zády.