Vitamín D si naše tělo, na rozdíl od většiny ostatních vitamínů a minerálů, umí vyrobit. Ne vždy je to však v dostatečném množství.

Pro zdravé kosti i zuby

Každou vteřinu probíhá v lidském těle mnoho různých procesů, kterých se právě vitamíny a minerály účastní. Bez vitamínů se neobejdeme, brzy by se bez jejich přítomnosti objevily první zdravotní problémy. Většinu z nich musíme přijímat ze stravy nebo potravinových doplňků, ale vitamín D si naše tělo syntetizuje při styku pokožky se slunečním zářením. Tento vitamín potřebujeme ke správnému vstřebávání fosforu a vápníku, což ovlivňuje kvalitu kostí i zubů. Přispívá také ke zlepšení sportovního výkonu, ovlivňuje hladinu našeho krevního tlaku, podílí se na procesu dělení buněk a zvyšuje obranyschopnost. Pro správný vývoj je vitamín D důležitý také pro děti. Při dlouhodobém nedostatku vitamínu D hrozí deformace páteře, vyšší kazivost zubů, sklony k obezitě, podrážděnost, snížená imunita a další zdravotní komplikace.

Ani slunce nestačí

Mohlo by se zdát, že v létě máme tohoto vitamínu v těle dostatek, opak je ale pravdou. Téměř 95 % naší populace ho má nedostatek. Pomoci může pobyt na sluníčku a konzumace potravin, které jsou bohaté na vitamín D, jako jsou mléčné výrobky, tučné mořské ryby, ořechy, vejce nebo celozrnné potraviny.

I přes vyvážený jídelníček se ale nejspíše s nedostatkem vitaminu D budeme potýkat, s čímž pomohou doplňky stravy, které tento vitamín obsahují. Máme tak jistotu, že naše tělo nebude strádat a ke všem svým funkcím bude mít tohoto vitamínu dostatek. Pobytu na sluníčku se samozřejmě není nutné vyhýbat, předávkování vitamínem D je téměř nereálné.

Naprosto nezbytné je dodávat tělu vitamín D v zimě, kdy jsou dny kratší a slunečního záření je minimum. Ani v horkém létě bychom však na něj neměli zapomínat.