Dlouhodobý stres, to je strašák posledních let našeho každodenního života. Pro naše předky byl nepostradatelným společníkem pro přežití, ale co pro moderního člověka?

Vliv na tělo i duši

Princip spočívá v tom, že při stresové situaci a jejího působení na nervovou soustavu, se začnou do krve uvolňovat hormon kortizol a adrenalin.  Tak jsme rychle připraveni na velmi známou reakci: bojuj nebo uteč. Za nějaký čas se hladiny těchto látek vrátí do normálu, ale co když působí v těle dlouhodobě? Pak to má na naše tělo velmi škodlivý dopad od podráždění přes deprese až po vážná onemocnění, ke kterým také může přispět. ¨

Každý na tento stav reaguje po svém. Nechutí k jídlu, zvýšenou peristaltikou střev či bušením srdce. Bohužel však tělo, které je unavené a prahne po dodání energie a vitamínů, řeší pak nedostatky rázně. Nezdravou stravou, kdy volá po tuku jako zásobárně energie, kávě či my sami se snažíme tlumit pocit nepohodlí alkoholem či cigaretami.

Co správně dělat?

 Je jasné, že stresu se ve svém životě nikdy úplně nezbavíme. Moderní doba je již zkrátka taková. Přinášíme tři body k zamyšlení, jak se stresem pracovat.

  1. Vaše pohoda – to, jak se cítíte je velmi důležité, pomůže vám zvládat různé situace i ve chvíli, kdy jsou náročné, tak nemusí vůbec ke stresu dojít.
  2. Myslet v první řadě na sebe. Až zase příště budete spěchat na schůzku, na kterou stejně přijdete pozdě, zastavte se a zajděte do nejbližší kavárny. Posaďte se, zhluboka se nadechněte a dejte si silné espresso z kvalitní zrnkové kávy či klidně bezkofeinové kávy. To celé může trvat jen pět minut, ale vám se díky zastavení a změně prostoru uleví. Pokud máte pocit, že byste ale opravdu nestíhali, začněte s něčím malým, třeba si vezměte horký čaj s sebou. Sáhnout třeba můžete po značce čajů Harney and Sons.
  3. Umět vypustit páru – pokud toho máte za uplynulý den opravdu hodně, neduste to v sobě třeba meditací či jídlem. Naopak dovolte si stres vyhnat z těla svižnou chůzí, tancem či něčím, kde nahromaděnou energii využijete.

Myslete na své zdraví, máte jen jedno!