Domů Zdraví Proč je důležitý vitamín D a jak ho správně doplňovat?

Proč je důležitý vitamín D a jak ho správně doplňovat?

Mezi klíčové prvky pro lidský organismus patří především různé druhy vitamínů. Jedním z nich je například vitamín D. Ten má hned několik důležitých funkcí v organismu. Co všechno ovlivňuje a jaké jsou způsoby pro jeho efektivní doplnění do organismu? To se dozvíte v tomto článku.

Pro krásné a zdravé vlasy, nehty, zuby a kosti

Pokud má lidské tělo dostatečné množství vitamínu D, projeví se to například krásnými vlasy či nehty. Pro jejich optimální kondici jsou samozřejmě potřebné i další minerální prvky, ale především během zimních měsíců, může být za jejich horší stav zodpovědný právě deficit vitamínu D. Dále jde o látku důležitou pro zdravé zuby a pevné kosti. Vitamín D je totiž součástí biochemické dráhy pro vstřebávání vápníku, takže při jeho nedostatku nefungují tyto procesy zcela správně.

Silný imunitní systém, dostatek energie a prevence proti depresím

Další velmi důležitou činností vitamínu D je ovlivnění imunitního systému. Při dostatečném množství totiž přirozená obranyschopnost jede na plné obrátky. Samozřejmě za předpokladu, že nechybí ani jiné látky. Dostatečné množství vitamínu D v organismu také pomáhá předcházet pocitu chronické únavy. V případě deficitu vitamínu D se také mohou projevovat větší sklony k depresím, což je patrné především během zimních měsíců.

3 způsoby doplnění vitamínu D

Doplnění této látky do organismu je možné ve formě doplňku stravy, kdy se jedná o vitamín D3, který je dobře využitelný. Další variantou je získání vit D3 z kvalitní stravy, kdy se nachází především v tučných mořských rybách. Třetí možností, která je nejvíce účinná během letních měsíců, je vystavení pokožky slunečnímu záření. V kůži totiž probíhá syntéza právě vitamínu D, který lidské tělo dále využívá. V malé míře bývá tento vitamín také ukládán na horší časy.

Musíte si přečíst