Domů Ostatní O státní půjčku za 1,6 miliardy korun byl enormní zájem

O státní půjčku za 1,6 miliardy korun byl enormní zájem
Státní půjčka pro podnikatele postižené koronavirem zaznamenala obrovský zájem. V podstatě ze dne na den byl vyčerpán celý objem peněz.

Covid se přehnal českým územím jako uragán a zanechal po sobě velké škody. A to nejen na životech, ale i na naší ekonomice. Spousta podniků musela zavřít, někteří bojují o přežití. A právě ohroženým měla pomoct bezúročná půjčka pro podnikatele.

Navýšený objem financí

Vyjednat dobré podmínky trvalo dost dlouhou dobu. Půjčky pro podnikatele bez úroků byly na stole už na konci března. V té době vláda vyčlenila částku 600 milionů korun. Jak se ale později ukázalo, nebyla dostačující. Poptávka výrazně převyšovala nabídku, a tak došlo k jejímu navýšení. Celkový balík peněz pro právnické osoby tak činil 1,6 miliardy korun.

Šlo o půjčku určenou pouze pro malé a střední podnikatele, kteří utrpí újmu v souvislosti s pandemií koronaviru. Měly se tak pokrýt i újmy způsobené vládními opatřeními. Půjčka pro podnikatele postižené covidem mohla být čerpána k pokrytí celé řady nákladů. Například k pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku, pořízení nebo financování zásob, výplatu mezd, úhradu nákladů energie a dalších.

Kdo o úvěr žádal

Už ve chvíli, kdy vláda balík půjček pro podnikatele schválila, bylo jasné, že se na každého nedostane. A také nedostalo. Zájem byl obrovský a v prvních týdnech ani nebylo možné na některé půjčky dosáhnout. Zejména kvůli chybě ve smlouvě mezi poskytovatelem půjčky a Národní bankou. Čekání se tak mnohdy protáhlo i o několik týdnů.

A kdo nejčastěji žádal o úvěr? Logicky šlo o podniky, které byly vládními opatřeními výrazně postižené. Největší zájem měla restaurační zařízení, hotely a cestovní kanceláře. Tyto tři obory totiž ze dne na den přišly o veškeré příjmy a jiný způsob pokrytí výdajů nebyl k dispozici.
Musíte si přečíst