Je to tady. Mnozí jsme se kvůli problému s koronavirem dostali do ještě horší situace, než ve které jsme byli. Nechci strašit, ale bude hůř. Říkají to ekonomičtí odborníci a jako by to dokonce i viselo někde ve vzduchu. Jak si v těžké době nemuset půjčovat, nebo jak si půjčovat bezpečně?

Zboží, které nezbytně potřebujeme, zdražuje. Firmy teprve propouštět začnou. Vlna krachů společností a podnikatelů nastupuje. Setrvačnost je v životě firem poměrně dlouhá. Nikdo si ze dne na den neřekne, končíme, jakmile se problém objeví. Dlouhou dobu se situaci snažíme vyřešit. Mnohdy je to stejné, jako když v soukromé sféře při finančních problémech vytloukáme klín klínem čili řešíme dluhy další půjčkou.

Jak se v nejisté době nevhodně nezadlužit?

V první řadě zvyšte svoji finanční gramotnost. Ale pozor! Naučte se hledat skutečně relevantní informace o cenách úvěrů, o jejich podmínkách a sankcích za nesplácení. Každý, kdo půjčuje, též své služby propaguje. V těchto marketingových tvrzeních najdete často pouze polopravdy. Vycházejte z nezávislého srovnání úvěrů, nejlépe z toho, které mapuje i rizika dané půjčky.

Rozhodně není správný čas na zbytečné úvěry

Zapomeňte na zbytné utrácení na dluh. Naopak. Nahoďte v domácnosti úsporný režim. Ekonomiku tím sice nastartovat nepomůžete, ale alespoň se vy osobně nepřidáte mezi statisíce lidí v exekuci či další v oddlužení. Věřte, nic z toho není tím, co si potřebujete vy nebo vaše rodina zažít.

Skryté spotřebitelské úvěry

Nezapomeňte, že spotřebitelským úvěrem je i kontokorent, vaše kreditní karta, nebo prodej na splátky u obchodníka. Pořád jsou snadno dostupné, a tak velice často právě u nich podceňujeme rizika. Mnohdy je hromadíme, a to, že už máme tímto způsobem nepůjčováno přespříliš, si uvědomíme často až ve chvíli, kdy nám další spotřebák nedají, protože jsme předluženi. Poskytovatelé úvěru si totiž dnes naši bonitu i množství úvěrů mají povinnost prověřovat.

„Když musíš, tak musíš“, ale je dobré vědět do čeho jdete

Ono se to snadno radí: „Nepůjčujte si!“ Avšak často jsme v situaci, že nepůjčit si znamená spadnout na úplné dno. Pokud už si tedy půjčujeme, je vždy cenově výhodnější půjčka od klasické banky. Je prostě levnější, a to bez debat! Jenomže, opět – co když nejsme „čistí“, pokud jde o úvěrové rejstříky? V tom případě jsou jediným řešením nebankovní půjčky bez registru a bez zástavy. Platí zásada, dobře si mezi nimi vybrat, k čemuž slouží nezávislý srovnávač nebankovních úvěrů.

Pozor na půjčky na směnku. Ty jsou pokládány za jedny z nejrizikovějších. Pokud podobnu půjčku zvažujete, ověřte si, do čeho vlastně jdete. Mnoho lidí v tom nemá vůbec jasno. Při podepisování půjčky na směnku buďte obezřetní. Zkontrolujte, zda před vaším podpisem obsahuje všechny náležitosti, hlavně částku, aby nedošlo k tomu, že by věřitel později dopsal sumu jinou, několikanásobně vyšší. I takové případy naše soudy musí řešit.

Peníze rychle potřebujeme obvykle ve chvíli, kdy se to hodí skutečně nejméně. Třeba přes víkend či o svátku, kdy se pomoci od banky nedovoláte. Nebankovní instituce přispěchaly na pomoc nám „nešťastníkům“, kteří potřebujeme vytrhnout trn z paty. Půjčka o víkendu se dá uzavřít online a peníze si vyzvednete v různých terminálech, na speciálních pobočkách či ve smluvených trafikách. Počítejte však s tím, že jde o půjčky s nadstandardně vysokým RPSN, mnohdy s různými vysokými poplatky, s přítomností rozhodčí doložky ve smlouvě (nepleťte se, pořád se může uplatňovat, pouze musí jít o zákonný způsob, tedy musí obsahovat přímé určení rozhodce, nebo konkrétní způsob jeho určení). Počítejte též s predátorskými praktikami vůči neplatičům. Výhodou však je, že první půjčku můžete získat zdarma, tedy bezúročně. A obvykle i v případech, kdy by vám nikdo jiný nepůjčil.

Jak se vyhnout úvěru?

Nekupujte zbytné věci. Platí to zejména pro období krize. Tyto věci se nikdy nekupují na úvěr. Dovolená je hezká v městských parcích či na zahradě. A nestojí vás nic. Nemáte například na zaplacení nájemného? Snažte se domluvit si splátkový kalendář přímo s majitelem. Dalším způsobem, jak získat peníze, je prodej nepotřebných věcí či různých cenností, které máme. Je lepší přijít o málo, než pak o hodně poté, co se dostaneme do potíží se splácením nevýhodného úvěru.