Každý se čas od času cítí stresovaný, ale když se stres stane chronickým, může to mít vážné důsledky pro vaše zdraví. Stres může zvýšit riziko vzniku deprese, negativně ovlivnit váš imunitní systém a zvýšit riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob. Pojďme se ale podívat na to, jak stres ovlivňuje naši krásu.

Jaké negativní účinky má dlouhodobý stres na naši tvář?

Výraz

Chronický stres se může projevit na tváři dvěma způsoby. Zaprvé, hormony, které vaše tělo uvolňuje, když cítíte stres, mohou vést k fyziologickým změnám, které negativně ovlivňují vaši pokožku. Za druhé, pocit stresu může také vést ke špatným návykům, jako je broušení zubů nebo kousání rtů. Navíc neustálé mračení podporuje vznik vrásek.

Akné

Když se cítíte stresovaní, vaše tělo produkuje více hormonu kortizolu. Kortizol způsobuje, že část vašeho mozku, známá jako hypotalamus, produkuje kortikotropiny. Předpokládá se, že stimulují uvolňování mazu z mazových žláz kolem vašich vlasových folikulů. Nadměrná produkce mastnoty v těchto žlázách může ucpat vaše póry a vést k akné. Studie s z roku 2017 zkoumala vliv stresu na akné u studentek medicíny ve věku 22 až 24 let. Vědci zjistili, že vyšší úrovně stresu pozitivně korelovaly se závažností akné.

Pytle pod očima

Pytle pod očima jsou otoky pod očními víčky. S věkem jsou běžnější, protože podpůrné svaly kolem očí oslabují. ResearchTrusted Source zjistil, že stres způsobený nedostatkem spánku, zvyšuje známky stárnutí, jako jsou jemné linie, snížená elasticita a nerovnoměrná pigmentace.

Suchá pokožka

Vnější vrstva vaší pokožky, obsahuje bílkoviny a lipidy, které hrají rozhodující roli při udržování hydratace buněk pokožky. Působí také jako bariéra, která chrání pokožku pod ní. Když tato vrstva nefunguje tak, jak by měla, může se vaše kůže stát suchou a svědí. Stres narušuje bariérovou funkci vaší pokožky a může negativně ovlivnit retenci vody v pokožce.

Vyrážky

Stres oslabuje váš imunitní systém. Oslabený imunitní systém může vést k nerovnováze bakterií ve střevech a na kůži. Když se tato nerovnováha mikrobiomu objeví na vaší kůži, může to vést k zarudnutí nebo vyrážce. Stres spouští také celou řadu autoimunitních onemocnění, jako je psoriáza, ekzém a kontaktní dermatitida.

Vrásky

Stres způsobuje změny ve složení proteinů v kůži a snižuje její elasticitu. Tato ztráta pružnosti může přispět k tvorbě vrásek. Pokud jste ve stresu, také se častěji mračíte, a to může také přispět k tvorbě vrásek.

Vlasy

Buňky zvané melanocyty produkují pigment zvaný melanin, který dává vašim vlasům jejich barvu. Studie zjistila, že sympatická nervová aktivita ze stresu může způsobit, že kmenové buňky, které vytvářejí melanocyty, vymizí. Jakmile tyto buňky zmizí, nové buňky ztratí barvu a zbarví se šedě. Ze stresu se tak objevují šediny mnohem dříve, než by měly. Chronický stres může také narušit růstový cyklus vašich vlasů a vést k pozastavení růstu vlasů a jejich nadměrnému vypadávání.

Zuby

Poškození zubů. Mnoho lidí ze spaní skřípe zubama, když se cítí stresovaní nebo úzkostní. V průběhu času to může způsobit trvalé poškození zubů.

 

Některé příčiny stresu, jako je náhlá smrt v rodině nebo neočekávaná ztráta zaměstnání, jsou nevyhnutelné. Nalezení způsobu, jak se vypořádat se stresem a jak ho minimalizovat, vám pomůže náročné období lépe a rychleji zvládnout. Také vám může pomoci lékárna, či lékař, kde vám poradí, jaké doplňky stravy, či léky vám pomohou se zklidnit.

Jak se vypořádat se stresem?

  • Naplánujte si čas na relaxační aktivity. Aktivity, díky nimž se cítíte uvolněně, vám můžou pomoci snížit stres.
  • Vsaďte na zdraví životní styl. Zdravá strava a dostatek spánku pomůže vašemu tělu lépe zvládat stres.
  • Cvičení vám může pomoci snížit hladinu stresových hormonů.
  • Promluvte si s přítelem, členem rodiny nebo odborníkem na duševní zdraví.
  • Vyhněte se drogám a alkoholu.
  • Trpíte-li nespavostí, lékař vám může předepsat léky na spaní.
  • Pečujte o sebe. Pořiďte si něco nového na sebe. Kvalitní kosmetika vám pomůže vylepšit stav vaší pokožky a navíc vůně a masáž, při její aplikaci, mají také pozitivní vliv na psychiku.
  • Obklopujte se pozitivními lidmi.
  • Zajděte do přírody.