Domů Ostatní Meme boom

Meme boom
Meme jsou fenoménem moderní doby. Smajlíci nebo jednoduché obrázky, které beze slov vyjadřují to, jak se právě cítíte. Komiksové kresby s krátkým vtipným textem jsou často reakcí na aktuální společenské dění nebo vystihují příběhy, které znají lidé po celém světě.  Meme jsou zábavnou formou, jak si udělat legraci nejen ze svého okolí, ale také sám ze sebe. Vzrůstají obliba meme je důkazem, že lidem nechybí smysl pro humor.

Odkud se vzalo meme?

Za slovíčko meme, které byste možná zařadili do nějaké dětské říkanky,  údajně může Richard Dawkins, který jej poprvé použil ve své knize Sobecký gen. A pravděpodobně ze stránek knížky se meme velmi rychle rozšířilo do celého světa. Nejprve meme s úspěchem obsadilo internet a stránky a sociálních sítí a odtud putovalo dál do světa. Díky tomu dneska můžete mít meme tričko, meme placku nebo třeba meme batoh.

Meme komiks je krátký jednoduše nakreslený příběh, složený většinou ze čtyř obrázků. Většinou má text v angličtině, protože překladem do češtiny by krátká story ztratila svoji vtipnou pointu. Tohle tvrzení však pomalu, ale jistě vyvrací meme tvůrci, kteří aktivně reagují na dění v Čechách. A vzhledem k situaci, která ve společnosti panuje, není divu, že české meme komiksy přibývají jako houby po děšti.

První meme komiks spatřil internetové světlo světa v roce 2008. Série čtyř obrázků zachycují kreslenou postavičku s naštvaným obličejem  vykonávající potřebu  na toaletě se stala brzo hitem a obletěla online svět. První obličej dostal jméno Rageguy a stal se inspirací k dalším meme kresbičkám.

Předlohou k meme komiksům může být v podstatě kdokoliv, slavná osobnost, neoblíbený politik nebo mladá zpívající rychlokvaška. VIP předlohami pro meme komiksy jsou čínský basketbalista Yao Ming, americký prezident Barac Obama nebo komik Mr. Bean. K meme však patří i méně známé postavičky, třeba Overly Attached Girlfriend, vypleštěná fanynka Justina Biebera nebo Wonka, podivný chlapík v ještě podivnějším fialovém oblečení, kterému sebevědomí rozhodně nechybí.

A budoucí meme celebritou může být třeba vaše zvědavá sousedka.  Meme komiksy totiž může začít kreslit každý, ani k tomu nepotřebujete žádný složitý grafický program. S Přehledem to zvládnete v Malování, důležitá je však vtipná myšlenka, která lidi pobaví.

Zdroj obrázku: www.trikator.cz
Musíte si přečíst