Jako ženy promenstruujeme 35 až 40 let. Měsíc co měsíc však díky své přirozenosti zatěžujeme životní prostředí. Moderní menstruační vložky jsou podobné jako dětské pleny. Obsahují ekologicky nerozložitelné části, které zatěžují životní prostředí. Proto se objevují lidi a firmy, kteří se snaží pro nás, ženy, přijít s řešením, které nám umožní chovat se ekologičtěji i v průběhu naší menstruace. Současně díky mnohým z těchto nových ekoproduktů ušetříme i pokud jde o finance.

Menstruace s ekologickými produkty je zdravější pro planetu i pro naše tělo

Používání ekologických hygienických potřeb má vliv na ozdravení naší planety. Nemáte rády pohled na přeplněné popelnice vedle svého bytu? Děsí vás doma přetékající a špinavý koš na odpadky? Přesně to se ale děje i naší planete. Zamořuje se spalinami z dopadu, odpad se zasypává do země, mnohdy dokonce hází do moře. Mikroplasty z odpadu byly nalezeny již i v pitné vodě a i přímo v rybách. Je až nepochopitelné, že někoho napadne, do peelingového krému na obličej dát kousíčky plastu. A vidíte, děje se to. V dámských hygienických potřebách je však plastu ještě více.

Běžné hygienické pomůcky nejsou zdravé pro planetu, ani pro naše zdraví. Neohrožují nás jenom sekundárně, kdy se plast v rybím masu vrátí zpátky k nám, do našeho jídelníčku. Řada hygienických pomůcek nás svým složením může ohrozit i přímo. Bylo prokázáno, že tampony bývají příčinou zánětů i životu nebezpečného toxického šoku. Ano, výrobci pro to „něco“ udělali. Sací kapacitu tamponů snížili natolik, že za ně během menstruace utratíme třínásobek peněz, a i tak pokaždé protečou. Takže už postrádají svoji výhodu, a ještě více škodí přírodě, protože jich musíme spotřebovat během menstruace více.

Ani menstruační vložky nejsou bezproblémovými. Obsahují plasty, absorpční látky a další materiály, které jsou biologicky nerozložitelné a též neprospívají našemu tělu. Řada žen si stěžuje na záněty, svědění, dokonce na vyrážku.

Pojďte řešit svoji menstruaci ekologicky

Nahraďte klasické tampony ekologickými z mořské houby, či dokonce moderním vynálezem, kterým jsou menstruační kalíšky. Ano, gynekologům se líbí, i když anatomicky nesednou každé z nás. Když by však alespoň 80 % žen přešlo z tamponů na menstruační kalíšky, byl by to obrovský přínos pro Zemi. I vložky lze nahradit ekologičtější variantou. A najdete jich hned více. Může jít o ekologické jednorázové vložky, látkové pratelné vložky i menstruační kalhotky, které jsou již skutečně velice pokrokovým vynálezem. Menstruační kalhotky Snuggs otestoval i Ecoblog.cz. Díky tomuto vynálezu už nebudete muset za menstruaci každý měsíc utrácet horentní částky. Jednorázová investice se rychle vrátí. Nemluvě o tom, že budete o krůček blíže k tomu, abyste se začaly chovat ve stylu filosofie zero-waste, tedy žít život bez odpadu.

Testy ekologických produktů na jednom místě

Ecoblog.cz testuje produkty společností zaměřených na ekologii a zero-waste: Biooo, Econea, Powerlogy a mnoha dalších. Cílem projektu je nabídnout podrobný přehled ekologických produktů, jejichž používáním přispíváme planetě i sobě a svému zdraví. Velkou část testovaných a představovaných produktů tvoří právě produkty pro dámskou hygienu v období menstruace.