Být prodejcem je opravdu těžké, protože někdy to vyžaduje jisté schopnosti, abyste lidem v podstatě vnutili něco, co vlastně nepotřebují. Ovšem i to je práce, a tak je nutné tyto schopnosti mít. Někdo se s nimi narodí, jiný se je musí učit.

Dobré je znát člověka

Pokud chcete někomu něco prodat, tak byste se o tom člověku měli něco dozvědět. Je úplně jasné, že nikdy předem nevíte, kdo za vámi přijde anebo na koho natrefíte, a tak se nelze dopředu připravit. V žádném případě nesmíte ze svého klienta hned při první příležitosti tahat veškeré soukromé věci. A tak jediná možnost, jak se o tomto člověku dozvědět více je, číst z jeho těla. Dobrý obchodník či prodejce podle řeči těla pozná, jak má s danou osobou komunikovat a to mu velice pomůže, protože komunikace je půlka koupě. Takže úkol, číslo jedna spočívá v řeči těla, kterou se naučíte velice snadno a rychle.

Kdo mluví, ten vyhrává

Úkol, číslo dvě spočívá v dobré komunikaci. Vy, jakožto dobrý obchodní anebo prodejce, nesmíte mlčet a ani nechat převálcovat argumenty. Takže se zbavte studu a mluvte s každým cizím člověkem, jako kdybyste se už roky znali. Ale ještě důležitější je, abyste věděli, o čem mluvíte. Je nezbytné zjistit si veškeré informace i každý detail o tom, co prodáváte, protože dotěrný klient si rád najde něco, kde vás může napálit a to vy nesmíte dopustit.

Prodejce je polovičním právníkem

A potom je velice důležité znát, co nám dovolují zákony. Říká se, že obchodník musí být polovičním právníkem, aby věděl, co si může dovolit a co už je za hranice zákonů. Jednak se to hodí nejen při prodávání, ale také když budete ve sporu s nějakým klientem. A rozhodně je lepší mít všechno ošetřeno písemnými dokumenty, protože ty mají velkou váhu, jak pro vaše krytí, tak i pro přesvědčení zákazníka.

Stále se připravujte

Mnoho společností, které zaměstnává lidi, co mají za úkol něco prodat, velice často pořádají různá školení a podobně. To jednak, abyste si veškeré tyto dovednosti a schopnosti natrénovali, ale hlavně, abyste si to zopakovali, protože dobrý obchodník, prodejce, musí být připravený na každou situaci. A být připraven je i ve vašem zájmu, protože nesmíte ze sebe udělat hloupého před klientem.

Chci to mít, ale nevím, jak toho dosáhnout

Je mnoho lidí, kteří těchto schopnosti dosáhnou tréninkem. Ovšem je i spousta těch, kterým se to moc nedaří, a proto existují speciální kurzy, semináře a podobné akce, kde vás všechno naučí a připraví vás na řešení složitých situací. Je jasné, že tyto kurzy jsou placené, ale myslete na to, že to děláte pro své vzdělání a hlavně pro dobrou kariéru. Protože když nebudete mít tyto dovednosti, tak se vám bude prodávat velmi špatně.

Prodat někomu něco, co nechce, je složité a někdy to vyžaduje dlouho dobu a pořádnou dávku trpělivosti, než se to naučíte. Ale až to budete umět, tak budete tím nejlepším obchodníkem.