Vředy se nejčastěji objevují v žaludeční a dvanáctníkové oblasti (společně jsou pak označovány jako peptické vředy), postihnout mohou ale také jiná místa trávicího traktu. Jako žaludeční vředy pak běžně označujeme všechny vředy, které se v této oblasti vyskytují. Čím se vyznačují?

Co jsou to žaludeční vředy

Žaludeční vředy jsou zánětlivým onemocněním oblasti žaludku, dvanáctníku, jícnu či okolí Meckelova divertiklu. Ve většině případů se žaludeční vředy vytvoří v organismu, který prošel infekcí bakterií Helikobakter pylori. Pokud se tato infekce neléčí, její průběh může vést až k tvorbě žaludečních vředů a v nejhorším případě končí i rakovinou žaludku. Žaludeční vředy samy o sobě ale také mohou představovat smrtelnou hrozbu, a to v případě krvácení do žaludku způsobeného jejich nečekaným prasknutím.

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů

Vzhledem k tomu, že žaludeční vředy vznikají často jako důsledek infekce bakterií Helikobakter Pylori, jsou jejich příznaky velmi podobné. To, zda se v organismu vyskytují žaludeční vředy, lze ale nejlépe poznat podle několika signálů. Pokud u sebe pozorujete více z následujících příznaků, a to po dobu delší než 14 dní, navštivte co nejdříve svého lékaře kvůli vyšetření žaludku. Zvláště rizikovou skupinou jsou v tomto případě lidé starší 45 let.

  • bolest břicha a zvláště oblasti těsně pod hrudním košem během přijímání potravy
  • nadýmání a pocit plnosti
  • nevolnost
  • nadměrné slinění
  • ztráta chuti k jídlu
  • zvracení krve
  • pálení žáhy
  • hnilobně páchnoucí stolice

Jak se žaludeční vředy diagnostikují?

Žaludeční vředy se nejčastěji potvrzují gastroskopií, lékařským vyšetřením, během kterého je do žaludku zavedena hadička se sondou. Ta zjišťuje přítomnost a případně také umístění či závažnost žaludečního vředu. Pokud se jeho výskyt nepotvrdí, lze díky tomuto vyšetření alespoň odhalit příčinu vašich zdravotních potíží, kterou může být např. zánět žaludku či infekce bakterií Helikobakter Pylori.

Prevence žaludečních vředů

Nejdůležitější je z hlediska prevence důkladně sledovat veškeré žaludeční problémy a věnovat jim dostatečnou pozornost. Snažte se také ve svém žaludku a celém trávicím traktu vytvořit zdravé prostředí, a to vyváženou stravou či vhodnými potravinovými doplňky. Jako ideální prevence žaludečních vředů se doporučuje užívat Chioskou mastichu. Tento čistě přírodní produkt obsahuje antibakteriální látky, které tělo chrání před bakteriemi a jejich infikováním.