Někde jsem nedávno tuším, že v rádiu slyšela, co že bychom neměli dělat před spaním. Čemu se vyhýbat, aby náš spánek byl dostatečně kvalitní. Pro mě velice zajímavé téma, protože dělám naprosto přesný opak. Ne tady ve všech bodech, ale přeci. Nedalo mi, se nad tímto tématem více nezamyslet. Chcete vědět, jak jste na tom vy? Dopřáváte svému tělu, dostatečnou relaxaci, regeneraci a odpočinek? Pak čtěte dále.

To jak se probudíme, zda odpočinutí či unavení, nezáleží pouze na délce našeho spánku, jak si možná většina z nás myslí. Čím déle spíme, tím lépe si odpočineme a probouzíme se do růžova vyspaní s úsměvem na rtech. Není tomu, zcela úplně tak. Kvalita spánku, se odvíjí také od toho, jak své tělo na odpočinek připravíme. Jednoduše řečeno, co děláme před spaním. Napíšeme si zde tři základní body, které není vhodné před spaním „provozovat“.

Nevhodná strava a kofein

Nevhodnou stravou je myšlena konzumace tučného těžkého jídla a samozřejmě také sladkostí. Tento bod, je myslím si, zcela jasný. Zde tedy žádnou chybu nedělám ani já. Myslím si, že se jedná o zcela intuitivní záležitost. Tělo bychom před spaním neměli zatěžovat zpracováváním těžkého jídla a o kofeinu ani nemluvě. Snad každý ví, že káva před spaním, není zrovna to pravé, stejně jako například Coca-Cola a další. Pak je kvalita spánku samozřejmě znatelně horší. Budíme se, převalujeme a hlavně tělo neodpočívá, jak by mělo.

Poslední jídlo bychom měli mít, řekněme tři až čtyři hodiny před spánkem a nápoje s obsahem kofeinu, jakbysmet. Pokud ponocujete, třeba po večerech pracujete, nedržte se zavedeného mýtu, že večeřet se musí v 17:00 či 18:00hodin. Nastavte si svůj stravovací režim, podle vašeho životního stylu. Pokud sedáváte po nocích u počítače, stejně jako já a přeci jenom vás honí tzv. „mlsná“, sáhněte pak třeba po sušeném ovoci. Uspokojíte svoji chuť, tělo nezatěžujete a budete usínat jako miminko. Stejně tak, se i samozřejmě probouzet. Prostě myslete na to, že minimálně tři hodiny před spánkem bychom neměli již nic těžkého sníst a konzumovat nápoje s obsahem kofeinu.

I když na druhou stranu, opět jsem někde slyšela a dokonce i sama několikrát vyzkoušela. Co se pití kávy týče. Pokud jsme přes den velice unaveni, je dobré dát si malou silnou kávu, deset – patnáct minut počkat a pak si jít na půl hodinky zdřímnout. Tento naprosto krátký spánek, udělá vaší únavě opravdu dobře. Díky vypití kávy, se tělo zcela restartuje. Opravdu to funguje, tedy pokud nemáte problém s usnutím v odpoledních hodinách. Na druhou stranu však, když člověk opravdu padá únavou, není problém s usínáním a vážně se úžasně nastartujete.

Počítače, Notebooky, Tablety, Smartfóny

Další bod, který stojí za pozornost, tedy alespoň u mne. Před spánkem bychom neměli sedět u počítače, tabletu, smartfónu, prostě neměli bychom tyto zařízení používat. Proč? Světlo, které toto zařízení vyzařuje, signalizuje tělu, že je čas být aktivní. Tedy přesně opačně, než je potřeba. Před spánkem bychom se měli snažit tělo i své myšlenky zklidnit. Takže pokud budeme koukat těsně před spaním do displeje, budeme mít s usínáním pravděpodobně problém.

Ruku na srdce, kdo z nás to v dnešní době nedělá? Já se přiznám, že téměř každý večer, právě před spaním u svého počítače sedím. Všichni spí, doma je naprostý klid a já mám konečně možnost a čas vzít si trochu času, sama pro sebe. Pravda, je s tím spojena velká část mé práce, v podstatě jsem u počítače neustále, ale i tak, večer je pro mne úplně ten nejideálnější čas.

Je pravda, že někdy mám s usínáním problém. V hlavě se mi honí spousta myšlenek, prostě jsem tak říkajíc neustále „v pohotovosti“. Nejraději bych vstala a šla pokračovat. Takže, tento bod je opravdu k zamyšlení. Patříte i vy mezi takové lidi jako já? Také se vám nejlépe pracuje po nocích? Sedíte u svého počítače ještě těsně před tím, než jdete spát? Nebo snad dokonce, máte svůj Notebook i v posteli? Zkuste to jednou jinak. Stejně jako s jídlem, alespoň tři hodiny před spánkem, tuhle činnost vynechat. Není to ztráta času, jak se může některým z nás zdát. Děláme něco pro sebe. Děláme něco pro svoje zdraví. A co je důležitější?

Konzumace alkoholu

A další bod je, alkohol. Není tím myšlena, žádná přehnaná konzumace alkoholu. Mám na mysli například jednu skleničku vína před spaním, nebo u mužů tolik oblíbené pivo. I zde dělám občas chybu. Ne nijak pravidelně, ale přiznávám, že sem tam si skleničku dobrého vína před spánkem dopřeji. Právě při nočním sezení u počítače. Tedy všechno špatně. Pro nás sice možná pouze nepatrná konzumace alkoholu, která ovšem značně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Alkohol nás před spaním příjemně unaví, ale tělu nijak neprospívá. Možná to znáte. Hůře se pak probouzíme a vlastně i hůře vypadáme.

V mládí jsme rychle fit, ale s přibývajícími roky, už je to trošičku obtížnější. Naše buňky se tak zcela rychle neobnovují, jako buňky mladého organismu a my se probouzíme unaveni. Pokud pozřeme alkoholu trochu více, tak i oteklý s možnou bolestí hlavy, prostě všechno, než do růžova vyspaní. Mysleme tedy na to! Pokud máte před sebou následující den důležitou schůzku, na které vám opravdu záleží, pak si skleničku před spaním rozhodně odpusťte. Pokud máte problém s usnutím, stejně tak vás příjemně, ale hlavně zdravě, unaví například čaj s meduňky. Meduňka má úžasné zklidňující účinky. Snižuje stres, uvolňuje, ideálně vás naladí ke spánku.

A jsme u konce. Tak co, jak jste na tom vy? Připravujete své tělo ukázkově k odpočinku? V dnešní době plné stresu, je někdy obtížné naprosto vypnout. Snažíme se smysluplně využít čas do poslední sekundy a při tom všem někdy na kvalitní odpočinek zapomínáme. Kvalitní odpočinek je, ale pro naše tělo zcela nenahraditelný. Nenaspíme nárazově promeškané hodiny. Spát bychom měli nejlépe sedm až osm hodin denně. Někdy nadlidský úkon, já vím. Je ale potřeba naučit se odpočívat a to pravidelně. Vím, neustále je na nás vyvíjen tlak. Ale nesmíme zapomínat na to nejhlavnější. Naše zdraví.

autorem článku je Michelle Kraus