Jedna z nejdůležitějších rad alergologa zní : „Vyhněte se alergenům“. No ale jak? Pokud jste alergičtí na prach, pyl a nebo roztoče, je nejdůležitější v domácnosti udržet co největší pořádek a zamezit šíření alergenů.

Je mnoho možností, jak to udělat – od čističky vzduchu, přes odstranění „sběračů“ alergenů (záclony, závěsy, koberce) až po používání speciálního povlečení a ničení roztočů UV světlem.

Jednou z nejdůležitějších součástí úklidu v domácnosti alergika je časté vysávání.  Podmínkou kvalitního vysávání je separace alergenů a zamezení jejich dalšího šíření. Znamená to, že při vysávání se nesmí vysáté částečky nečistot dostat nazpět do ovzduší.

Vysavače pro alergiky

Centrální vysavače

Ideální je využití centrálních vysavačů – ty se od klasických liší tím, že jejich motorová jednotka (a s ní vyústění nasávaného vzduchu) je umístěna mimo obytné oblasti – většinou v technickém zázemí domů nebo v garáži. Nečistoty jsou tak soustavou trubek vedeny mimo vysávaný prostor. Značnou nevýhodou je, že provoz těchto vysavačů musíte plánovat již při stavbě domu.

Klasické vysavače

Druhou možností je pak používat klasické vysavače. Mají kvalitní konstrukci, která zabrání úniku nečistot během vysávání a kvalitní filtraci, jež z nasávaného vzduchu odfiltruje veškeré nečistoty a alergeny. Jak to zjistit?

Před zrušením energetických štítků to bylo jednodušší – každý vysavač jím byl označen a jedna z hodnot na štítku jasně označovala kvalitu výstupního vzduchu. Po zrušení to je o něco složitější. Stále se ale u vysavačů udává hodnota „zpětných emisí“ – tedy filtrace vzduchu. Pokud jste alergici, hledejte označení třídy filtrace A – tedy té nejvyšší.

Vysavače pro alergiky nesmí do vzduchu vypouštět žádné nečistoty.

Co znamená filtrace třídy A?

Tato hodnota udává, že se nazpět do ovzduší nedostane více, než 0,02 % nasátých nečistot. Hovoříme samozřejmě o těch nejmenších částicích – s velkými si vysavače poradí snadno.

Většina moderních vysavačů je osazena celou řadou filtrů. které zajistí zachycení všech nečistot – jako poslední filtr se řadí takzvaný HEPA filtr, který zachytí i ty nejjemnější částice. Původně byl vyvinut v NASA pro kosmické lety, ale pak se přenesl z vesmíru mimo jiné i do domácích vysavačů. Tento filtr se skládá z mnoha vrstev filtračního materiálu naskládaných na sebe a složených do „harmoniky“, aby vytvořil co největší plochu.

Důležité je filtry pravidelně čistit, popřípadě měnit. Kladou vysavači a proudu vzduchu velký odpor a pokud se zanesou, přestává vysavač dobře fungovat. Výrobci doporučují u bezsáčkových vysavačů měnit filtry zhruba jednou za půl roku, u sáčkových jednou za rok. Je to ale pouze všeobecné, postupovat musíte vždy podle daného vysavače a jeho filtrů.

Při čištění filtrů, vyprazdňování nádob nebo vyhazování plných sáčků postupujte vždy s opatrností a alergiky k této práci raději nepouštějte.

Vysavače s UV světlem

Pokud jste alergičtí na roztoče, můžete použít vysavače doplněné o UV lampu. UVC germicidní lampa snižuje schopnost rozmnožování roztočů a ničí bakterie a viry. Pro vysokou účinnost je potřeba hlavně ze začátku používání vysávat častěji. Ideální chvíle pro vysátí lůžkovin je hned ráno, kdy je ještě postel teplá a roztoči se pohybují nejblíže povrchu. Ideální je začít s vysáváním každé ráno po dobu alespoň 14 dnů. Pak můžete vysávat obden a nakonec alespoň jednou týdně. Podstatně tak snížíte počty roztočů a možnost vzniku alergických reakcí.