Investování do zlata je velmi dobrým způsobem, jak uchránit své peníze před neustálou inflací. Nákup této komodity je jednoduchý a zvládnete ho za pár minut. Jak to ale udělat, aby byla investice co nejvýhodnější? Základem je umět správně nakoupit. Všichni prodejci totiž nenabízí zlato za stejné ceny.

Původ zlatých slitků

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Takže odkud pochází zlaté slitky, které jsou u nás běžně dostupné na trhu? Hlavním producentem je tradičně Švýcarsko. Tam se nachází hned několik různých rafinérií. Obecně je švýcarské zlato velmi kvalitní a splňuje vysoké standardy. Nejvýhodněji vychází nákup tohoto investičního zlata pro Němce a Rakušany. Pořízení zlatých cihliček za české koruny je o něco málo dražší. Velké rozdíly však mohou být i mezi jednotlivými prodejci, kdy se cena zlata často liší o stovky až tisíce korun.

Porovnání cen a výběr té nejlepší

Stejně jako při prodeji jiných věcí i u zlata platí, že si každý prodejce může cenu mírně uzpůsobit. To v praxi znamená, že někdy je možné investiční zlato pořídit levněji a někde ho najdete klidně i o 10 % dráž. V případě koupě nejmenšího slitku o váze jednoho gramu je rozdíl malý, ale pokud by se jednalo o větší investici, již půjde o celé tisíce korun. Pečlivě si tak porovnejte nabídky od jednotlivých prodejců a vyberte si tu nejvýhodnější.

Prověřte si daný obchod

Posledním krokem před nákupem zlatého slitku či cihličky je důkladné prověření obchodu. Mělo by se jednat o zavedenou společnost s historií a dostatečným množstvím relevantním kladných recenzí. Při nákupu přes internet si pohlídejte, aby byla zásilka pojištěná a pečlivě zabalená. Většina internetových obchodů se zlatem s tím však nemá problém. K dispozici jsou i kamenné prodejny, kde si můžete zlato přímo prohlédnout.