Domů Zdraví Jak na výpočet BMI a co tato hodnota říká?

Jak na výpočet BMI a co tato hodnota říká?

Chcete se dozvědět více o tom, jestli máte ideální hmotnost, nebo opravdu potřebujete zhubnout nějaký ten přebytečný kilogram? S tím vám může pomocí BMI index, což je v zásadě poměrně dobře fungující ukazatel pro zjištění, jak na tom aktuálně jste. A jak si poradit s výpočtem a co všechno vám BMI hodnota sděluje? To se dozvíte v tomto článku.

Co je to BMI index?

Pod zkratkou BMI se ukrývá číslo, které se používá pro určení, zda má člověk podváhu, normální hmotnost nebo naopak nadváhu až obezitu. Výpočet je poměrně jednoduchý, takže se používá i pro statistické určení dat v rámci populace. Hlavními parametry, se kterými BMI index pracuje, jsou váha a výška. Následně se data porovnávají i podle věku, kdy se číslo využívá i pro určení normální hmotnosti u dětí.

Vyzkoušejte BMI kalkulačku

A jak na tom tedy jste vy? Pro výpočet BMI se nemusíte pouštět do studování žádných složitých vzorečků, protože všechno zvládnete během pár chvilek. Stačí k tomu BMI kalkulačka, která je volně přístupná na internetu. Zadáte potřebné hodnoty, jako jsou pohlaví, věk, výška, váha a do pár chvilek je výsledek. Pro ještě lepší přesnost můžete přidat také odvod pasu a boků, kdy na základě těchto čísel dojde k úpravě dat, která mohou být zkreslena v případě, kdy máte hodně svalové hmoty.

Špatný výsledek? Přehodnoťte svůj životní styl

Jakmile vyplníte potřebná data, získáte informaci o tom, v jakém rozmezí se zhruba pohybuje vaše ideální hmotnost. Na základě toho se dozvíte, jestli nutně potřebujete hubnout, nebo nejde až o takový problém. Další řešení už zbývá jenom na vás. Na výběr máte mnoho způsobů, podle kterých upravit životní styl, přidat více pohybu a zaměřit se na zdravé stravování. Potom už to bude chtít pouze trochu trpělivosti a rozumný přístup s ohledem na dlouhodobě udržitelné výsledky.

Musíte si přečíst