Domů Domácnost 3 tipy, jak předejít malým/velkým domácím pohromám!

3 tipy, jak předejít malým/velkým domácím pohromám!

Domácí spotřebiče – pomocníci, kteří nám umí ušetřit spoustu času, ale také pěkně zavařit. Sáhněte si do svědomí – jak často se o ně staráte opravdu důkladně, aby vás nenechali ve štychu zejména třeba v době předvánočního úklidu, pečení cukroví nebo kdykoliv, kdy se to nejméně hodí?

1) Trouba

Jak vyčistit troubu – máte plně vybavenou domácnost, rukavice na úklid, spoustu přípravků, a podobně. Jak ji ale vyčistit, pokud je v ní připečená vrstva jídla a mastnota? V tomto případě nastupují silné chemické přípravky nebo osvědčené recepty.

Do varné nádoby smíchejte půl hrnku jedlé sody, trochu octa a přidávejte vodu. Směs má mít konzistenci husté pasty. Nelekejte se – směs bude trochu šumět kvůli chemické reakci octa a vody. Připravte si gumové rukavice, kartáček nebo štětec a můžete začít. Směs naneste na kritická místa – pozor však na topné těleso a ventilátor, který byste mohli směsí poškodit. Nechte působit přes noc nebo troubu rozehřejte maximálně na 80 °C a nechte působit 45 minut.

2) Mikrovlnka

Připálený popcorn, mastnota a skvrny od připečeného jídla, když si vaše ratolesti ohřívají oběd bez poklopu? Nejprve přístroj odpojte od elektřiny. Pojďme se podívat, jak vyčistit mikrovlnku pomocí citronu. Stačí vám miska s vodou, do které vložíte pár koleček citronu. Zavřete do mikrovlnky a nechte přes noc „působit“. Ráno půjdou nečistoty mnohem snáze odstranit. Zůstal v mikrovlnce nepříjemný zápach spáleniny? Vezměte hlubokou misku, vymačkejte do ní šťávu z 1 citronu a nastrouhejte do ní citronovou kůru. 5 minut povařte a vyčistěte pomocí této směsi mikrovlnku zevnitř i zvenčí pomocí měkké houbičky nebo hadříku.

3) Pračka

Nejprve odstraňte z pračky ty nečistoty, které „vidíte“ – to znamená vlasy, chlupy a žmolky. Do bubnu pak nalijte 2 hrnky octa, zvolte nejdelší program s nejvyšší teplotou a zapněte pračku. Až program skončí, zapněte jej ještě jednou, tentokrát „naprázdno“, aby se pračka propláchla. Pokud to nezabralo, zkuste silnější kalibr, jak vyčistit pračku. Rozpusťte ve vodě půl hrnku jedlé sody. Směs pak nalijte do zásuvky, kam běžně dáváte prášek a aviváž. Do bubnu pračky pak nalijte další 2 hrnky octa a vysypte 1 sáček jedlé sody. Opět pusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou a až skončí, rovněž pračku propláchněte tím, že ji pustíte ještě jednou „naprázdno“.

Musíte si přečíst