Nemáte k dispozici hlavní zdroj tepla a sháníte spotřebič, který bude fungovat jako topidlo doplňkové? Pojďme si udělat malý přehled, co je v dnešní době možné a nemožné na trhu získat. Možné je téměř vše, stačí si vybrat!

Druh topidla podle zdroje energie

Celkem máme na výběr 3 možnosti – elektrické topidlo s ventilátorem (či bez ventilátoru), plynová topidla a naftová topidla. Naftová topidla se spíše používají do obytných vozů nebo do nebytových prostor, které jsou velmi dobře odvětrávány – vzniká totiž velké množství spalin. Plynová topidla pak musí být napojena na zdroj ať už zemního plynu nebo propan-butanu a elektrická musí mít samozřejmě přístup k elektrické zásuvce.

Velikost prostoru a četnost používání topidla

Zjistěte nejprve, jak je prostor zateplený a jestli se vám bude hodit topidlo s možností regulace topného výkonu (pokud se místnost vytopí na určitý počet stupňů, topidlo se automaticky na chvíli vypne). Chybí vám v místnosti radiátor a chystáte se topidlo používat velmi často nebo dokonce celoročně? Zjistěte si jeho spotřebu – aby se vám vyplatilo vzhledem k nákladům na vytápění.

Tip: je pro vás doplňkové topidlo pouze dočasná záležitost, než budete mít dokončené rozvody tepla? Velmi oblíbeným je deskový radiátor Korado, pochopitelně s termohlavicí.

Způsob umístění

Potřebujete mít topidlo na jednom místě nebo jej potřebujete přemisťovat podle toho, kam se posouváte i vy? Pokud budete vytápět konkrétní prostor, můžete využít závěsné topidlo, které bude v místnosti trvale. V opačném případě zvolte přenosné topidlo. Z elektrických přenosných topidel je velmi oblíbeným Rovus personal Handy Heater (nebo ten samý od výrobce HomeLife), který je malý, zapojíte jej přímo do zásuvky. Nemá žádný kabel, tudíž zapojíte do zásuvky přímo samotné topidlo a vyhřejete celou místnost na požadovanou teplotu.

Parametry topidel

Výkon – výhřevnost topidla (uvádí se ve wattech) – lepší když topný výkon předimenzujete, než podceníte.

Příkon – spotřeba topidla – rovněž se uvádí ve wattech, ale ve spojitosti s hodinou – kolik wattů dané elektrické topidlo za 1 hodinu spotřebuje energie.

Rozměry – přeměřte si místo, kam chcete dané topidlo umístit. Nezapomeňte, že topidlo potřebuje kolem sebe dostatek vzduchu, tudíž i prostor. Počítejte tedy při umístění s určitou rezervou.

Hmotnost – na trhu jsou k dispozici malá topidla o váze do 1 kg. Existují však výkonná topidla, která váží kolem 20 kg. Popřemýšlejte, zda budete s topidlem manipulovat a jak často. Podle toho volte i hmotnost topidla.