Asi největším rizikem, kterého se člověk může při cestování dopustit, je vyrazit do zahraničí a nemít cestovní pojištění. Zdraví je nevyzpytatelná věc, k úrazu či nemoci přijdete, ani sami nevíte jak. Je lepší si zaplatit všechno dopředu, protože obzvlášť v západních zemích se poplatky za lékařské služby šplhají na astronomické částky. Pokud chcete uspořit touto cestou, velmi hazardujete se svými financemi i zdravím. To je lepší odpustit si v zahraničí luxusní restaurace, jejichž jedna návštěva je stejně většinou dražší.

Jak ho vybrat?

Parametrů, podle nichž se budete rozhodovat, se najde celá řada. Jako první samozřejmě přichází na řadu cena. V ní volte zlatou střední cestu. Podezřele levné rovná se nekvalitní a zase příliš drahé na běžných cestách nevyužijete. Dále si položte otázku, kam vyrážíte. Plánujete navštívit destinaci v Asii, Americe či Africe? Zjistěte si, jaká nejčastější zranění se v daném koutě světa stávají. Podle toho přizpůsobte svou pojistku. Někde se vyplatí si připojistit zavazadla, jinde zase zranění při provozování extrémnějších sportů. Vyrážíte-li do hor, zkontrolujte, do jaké nadmořské výšky jste pojištění. Často totiž končí už u hranice tří tisíc metrů nad mořem, což je u velehor málo. Je třeba si řádně pročíst pojistné podmínky, protože pro kvalitní cestovní pojištění by ani vyšší nadmořská výška neměla být problémem.

Ošidné limity

Pojistku uzavíráte do určité výše plnění. Někdy jde o dvě stě tisíc, jindy o padesát milionů. Zdá se vám, že taková částka se nedá vyčerpat? Stačí jeden transport vrtulníkem z nepřístupné oblasti a většina vašeho limitu je vyčerpána. Jejich výše se opět liší podle ceny. Pojištění do zahraničí není většinou dostatečné samo o sobě. Připojištění pro práci je třeba, jakmile si chcete v zahraničí přivydělat.

Vybrat správné cestovní pojištění je věda. Záleží na mnoha faktorech a vyplatí se nad ním strávit trochu času hledáním.