Výběr matrace rozhodně nepodceňujte. Spaním na nevyhovující matraci si totiž můžete přivodit vážné zdravotní problémy.

Bolesti za krkem či bolesti zad. Připadáte si zkrátka jako rozlámaní, a to nemusíte mít za sebou náročnou fyzickou práci. Stačí, abyste noc strávili na nevyhovující matraci. Při jejím výběru proto věnujte náležitou pozornost několika faktorům. Které to jsou?

Tvrdost matrace

Správná matrace by neměla být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá, měla by zkrátka být tak akorát. Ideální matrace je tzv. poddajná, což znamená to, že poté, co na ní dolehneme, určitým způsobem povolí. Samotný výběr tvrdosti ale podřizujte i jiným faktorům, jako je například hmotnost jejího uživatele. Obecně platí, že čím více vážíte, o to tvrdší matraci byste měli používat. Mužům proto většinou více vyhovují matrace těžší a ženám měkčí. Pokud s partnerem spíte na dvojlůžku, jedna velká matrace 180 * 200 cm tak nebývá nejvhodnějším řešením. Pořiďte si spíše dvě matrace 90 * 200 cm s různou tvrdostí. Svou roli zde ale hraje i poloha, ve které spíte. Pokud většinu noci trávíte na zádech či na břiše, můžete zvolit matraci tvrdší. Spíte-li rádi na boku, zvolte raději o něco měkčí. Speciální matrace pak pořizujte dětem, kterým vyhovují spíše matrace se střední tvrdostí, a starým lidem, pro které bývají nejvhodnější matrace anatomické.

Dbejte na materiál

Asi vás nemusíme upozorňovat, že materiál matrace by měl být kvalitní. Vždyť na něm budete trávit v průměru osm hodin denně. Povlak matrace by proto v první řadě měl být zdravotně nezávadný, prodyšný, savý a neměl by být náročný na údržbu. Alergici by měli vzít potaz, jak obtížné bude matraci zbavovat roztočů. Co se výplní týče, v oblíbenosti zákazníků vedou paměťové pěny, které se vyznačují tvarovou stálostí, vynikající elasticitou a dlouhou životností. Velmi měkké a pružné zároveň pak jsou matrace kaučukové. Optimální rozložení hmotnosti těla zajistí i matrace pružinové, které ale kvůli tlakovým bodům, které vytvářejí na těle, často nedisponují nejvyšší zdravotní certifikací.

Nosnost materiálu

Už jsme zmínili, že čím těžší člověk na matraci spí, tím tvrdší by měla být. Při výběru se rozhodně držte doporučení výrobce týkající se maximálního zatížení, při kterém si matrace uchovává své vlastnosti. A tu samozřejmě nepřekračujte.

Rozměry matrací

Na trhu najdete různé rozměry matrací včetně těch atypických jako jsou matrace 80 * 200 cm a matrace 140 * 200 cm. Vždy vycházejte z rozměrů postele, abyste se vyhnuli nepříjemnému zjištění, že jste si pro svou postel pořídili matraci příliš malou či naopak příliš velkou.

Cena matrace

Cena by měla být tím posledním faktorem, kterým byste se při výběru měli řídit. Rozhodně se vyhněte levným molitanovým matracím, které to vašim zádům mohou pěkně zavařit. Tu si dejte tak maximálně do stanu.