Domů Zdraví Zase nemůžu usnout!

Zase nemůžu usnout!
Problém s usínáním zná asi úplně každý. Nejhorší ovšem je, že nespavost přichází právě v případech, kdy se to nejméně hodí …třeba noc před důležitou obchodní schůzkou, anebo před písemkami ve škole.

Triků, jak co nejrychleji v tomto případě usnout, je spoustu …od změny polštáře či matrace, dávného počítání oveček, až po převalení se na břicho. Mnohem efektivnější je ovšem předejít pocitu nespavosti a neřešit jej až v případě, kdy nastal.

Faktory ovlivňující usínání

Faktorů a různých činitelů, kvůli kterým ne a ne usnout, je velká spousta …od pociťování horka v celém těle, až po pocit nadbytečné energie, která nám nedovolí ani zavřít oči.

Jedním z důležitých faktorů je pohodlí postele …ta by nám hned po ulehnutí měla dodávat pocit uvolněnosti a odpočinku. Hned na dalším místě je samotné prostředí, ve kterém spíme …v přehřátém a vydýchaném prostředí, kdy se třeba i potíme a nemůžeme pořádně dýchat, usne jen málokdo …je proto důležité, před každým spaním dlouze vyvětrat …nejenom kvůli výměně vzduchu, ale i kvůli ochlazení místnosti.

V jaké poloze lépe usínat

Než zkoumat způsoby usínání, je lepší si připravit prostředí ke spaní tak, aby nám ve spánku nebránilo nic chvíli po ulehnutí. Obvykle si člověk lehne tak, jak je mu to pohodlné …nejčastěji to bývá na bok. Už po nějaké chvíli se však začne převalovat z jednoho boku na druhý, až nakonec stejně skončí na zádech.

Jsou ovšem i lidé, kteří chtějí usínat jedině na boku, a tak si ani na záda nelehají. Ležení na zádech je ovšem velmi důležité …nejenom, že na nich nejrychleji usnete (zejména kvůli rovnoměrně rozložené váze těla a správnému dýchání), ale také si narovnáte a uvolníte páteř.

Nápoj před spaním

Trpíte-li neustálými výkyvy tělesné teploty, které se pak rozbíhají i do Vaší hlavy, zkuste před spaním vypít teplý nebo studený nápoj. Jelikož je na spaní lepší chladnější prostředí a Vy zrovna pociťujete teplo po celém těle, rychlým vypitím chladného nápoje se rozběhne téměř po celém těle chladivá vlna, díky které budete mít alespoň na krátký okamžik pocit studena.

V zimě je naopak dobré pít spíše teplé nápoje (pokud ovšem netopíte po celou noc) …ty Vám na okamžik zvýší tělesnou teplotu, kterou ovšem lze uchovat pod peřinou, díky čemuž nebudete muset tolik topit.
Musíte si přečíst