Domů Zdraví Trápí vás nepříjemné alergeny? Máme řešení!

Trápí vás nepříjemné alergeny? Máme řešení!

S dnešní dobou a stále rostoucí civilizační úrovní rok od roku přibývá alergiků, a to celosvětově. Podle nejnovějších studií mají největší vliv znečištěné okolní prostředí, životní styl, životospráva a genetické dispozice. Alergie se mohou projevit kdykoliv, stejně tak mohou z ničeho nic zmizet. Za alergii se považuje nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné a neškodné látky, které se nachází v našem okolí. U nás v České republice trpí 20-30 % lidí na některý typ alergenu. První náznaky nežádoucích reakcí mohou přijít již v dětském věku, některé alergické projevy se projeví až v dospělosti a ve stáří.

S jakými druhy alergenů se můžeme setkat?

Existuje mnoho typů reakcí na jakýkoliv alergen, nejčastěji je pozorována přecitlivělost na pyl, zvířecí srst, roztoče, léky, potraviny, konzervanty, chemikálie a hmyzí jed. Na jaře a na podzim populaci nejvíce ztrpčuje život alergie na pyl, projevuje se zánětem spojivek a chronickou rýmou, mohou ji doprovázet ekzémy či astmatické záchvaty, což je velice nepříjemné. Alergie na zvířata je rovněž čím dál častější, je to spojené s rostoucím počtem domácích mazlíčků v našich domovech, nejběžnější je alergie na kočky nebo na psy. V domácnostech nás ohrožují plísně a roztoči, způsobují kašel a dýchací obtíže, často se usazují v matracích a plyšových dětských hračkách. U dětí je zvýšený výskyt alergie na potraviny, vzniká především brzkým podáváním příkrmů. Nejvíce je postižena kůže a naši nejmenší trpí svěděním pokožky, ekzémy, důsledkem může být také chronická kopřivka.

Léčba alergie, která opravdu zabírá

Nejlepším možným řešením je omezit kontakt s prokázanými alergeny, což je jednoduché při zlé reakci na některé druhy léků, avšak u alergie na hmyzí bodnutí je to nereálné. Proto u sebe mějte vždy léky, které vám v případě alergického projevu ihned pomohou. V období pylových alergií je nutné zahájit léčbu v pravý čas, řiďte se pylovým kalendářem a při těžké reakci alergenů podávejte antihistaminika ještě před očekávaným vystavením se pylům. U potravinové alergie stačí vzít lék až v momentě nežádoucího ekzému.

Ať už vás trápí potravinová alergie nebo jakákoliv jiná, užívejte po poradě s lékařem vhodně zvolené léky, více informací naleznete na webu www.analergin.cz/alergeny/

Musíte si přečíst