Pokud máme celý den fungovat, musíme se dobře vyspat. Když se špatně vyspíme, bolí nás hlava, jsme unavení, přecitlivělí a nesoustředění. Na kvalitu spánku má vliv prostředí, ve kterém spíme. Pozornost bychom měli věnovat nejen postelím a matracím, ale také správnému výběru povlečení.

Základní roli při výběru hraje materiál. Nejlepší volbou je bavlna. Bavlněné povlečení je měkké na dotek, savé a kvalitní bavlněné povlečení můžete bez obav vyprat při vyšší teplotě. Většina bavlněného povlečení je vyrobena v hladké úpravě. Drobnou nevýhodu je to, že se povlečení mačká a musíte ho vyžehlit. Jestli neradi žehlíte, můžete si vybrat povlečení krepové. Je také bavlněné, ale díky speciální úpravě se nemusíte trápit u žehlicícho prkna.

Ideálním materiálem pro chladné zimní noci je flanel. Flanelové povlečení je vyrobeno z bavlny, typický je delší vlas, jemnost a především velká hřejivost. Flanelové povlečení lze také prát při vysokých teplotách.

Naopak v létě se můžete ochladit pod saténovým povlečením. Satén je lesklý a chladivý a bohužel také náchylný na údržbu.  Při troše nepozornosti na něm můžete snadno zatrhnout nitku a pak ztratí na své kráse.

Méně náročný na údržbu je satén česaný vyrobený z odolnějšího materiálu. Povlečení z česaného saténu je velmi příjemné na omak, nestudí a nemusí se žehlit.

V poslední době získává na oblibě jerseyové povlečení, které není tkané, ale vyrobené z pleteniny. Výhodou jerseyového povlečení je velmi vysoká savost, pružnost, poddajnost a výborné termoregulační schopnosti. Podobné vlastnosti má froté. Froté povlečení většinou nebývá vyrobeno z čisté bavlny, ale přidává se do něj malý podíl polyesteru, který je zárukou velmi snadné údržby.

Dalším materiálem užívaným na výrobu povlečení je mikrovlákno. Mikrovlákno je polyesterová tkanina, která má velmi hustou vazbu s drobnými vlákny. Svou hustotou brání pohybu roztočů a jeho vlastnosti tak ocení zejména alergici. Povlečení z mikrovlákna v létě ochladí, v zimě zahřeje a je velmi příjemné na dotek.

Milovníci opravdové kvality a luxusu mohou sáhnout po damašku. Damaškové povlečení bývá většinou jednobarevné, s lesklou úpravou na povrchu. Damašek se vyrábí z velmi jemných vláken z mercerované bavlny. Vyšší cena damaškového povlečení je vyvážena kvalitou a dlouhou životností.

Povlečení vybírejte podle vlastních potřeb a pečlivě, aby z něj nekoukaly nitě. Na novém povlečení nešetřete  a před lacicnými výrobky dejte přednost dražšímu, ale kvalitnějšímu povlečení. Člověk prospí zhruba třetinu svého života, tak proč si nedopřát trochu luxusu?

Zdroj obrázku: www.sxc.hu