Domů Volný čas Prostředí, ve kterém žijete, je důležité pro udržení pevné vůle

Prostředí, ve kterém žijete, je důležité pro udržení pevné vůle
Řešíte potíž s vaší pevnou vůlí? Chcete si např. najít brigádu, ale ne a ne se odhodlat k obcházení restaurací nebo vypracování životopisu? Nedaří se vám zhubnout, začít cvičit, nehrát hry…?

Jestliže se nacházíte v prostředí, které Vás může negativně ovlivňovat, změňte to. Chcete zhubnout, ale máte plnou skříň sladkostí? Rozdejte je! Nebudou Vás lákat a Vy se nebudete muset vymlouvat na to, že „prvně sníte zásoby a další už si nekoupíte“.

Svádí Vás v pracovní době hraní počítačových her? Odstraňte je z plochy a už jim tak snadno nepodlehnete.

Zhodnoťte také, jakými lidmi se obklopujete. Ovlivňují Vás spíš pozitivně nebo negativně? Pokud cítíte při setkání s nimi úbytek energie, nabízí se otázka, zda s nimi neomezit styky, které by jinak mohly mít na Vaše plány negativní dopad.

Konec výmluvám

Místo výmluv, které nám mozek nabízí, s ním uzavřete dohodu, a to větou „Když, tak…“.

Například: „Když přijdu z práce, půjdu si zaběhat.“

Takový systém si vybudujte zejména u činností, díky kterým chcete dosáhnout změn. Dobrou motivací je i nastavení odměny za splnění úkolu, nebo trestu za jeho nevykonání.

Rozvrhněte si energii

Hlídejte si, kolik energie Vám která činnost ubírá a kolik síly do ní musíte investovat. Například příjemné posezení s přáteli Vás o energii neobere, ale návštěva u neoblíbených partnerových rodičů může být pro Vás zkouška trpělivosti. Podle toho je dobré si energii rozvrhnout, vyhnete se tak ztrátám disciplíny a naučíte se ji skvěle ovládat.

Změňte strategii

Pokud jeden den selžete v několika směrech (vynecháte běh kvůli špatnému počasí, dáte si zmrzlinu), začnete si nadávat, že to nedokážete, nikdy ničeho nedosáhnete a nakonec to skončí přejedením u televize. Máte sto chutí se vším skoncovat.

Místo toho se zaměřte na pravou příčinu problému a definujte ji následujícím způsobem:

  • co a jak se stalo?
  • jak to můžete v budoucnu změnit?
  • co se z toho můžete přiučit?

Není vždy nutné myslet na nejhorší, takže si řekněte, že pokud bude pršet, dáte si doma jen rozcvičku a zmrzlinu zvolíte nízkokalorickou. Plusem je, že vidíte výsledky svého snažení, například uběhnete stanovený úsek za kratší čas.
Musíte si přečíst