Domů Domácnost Nenechte si zkazit klidný spánek

Nenechte si zkazit klidný spánek

Současná hektická doba se začíná podepisovat na našem spánku. Stále více lidí má potíže s usínáním, ke kterým přispívá stres z práce, osobní problémy, ale často za nimi stojí i nesprávná spánková hygiena. Věděli jste, že většinu spánkových neduhů si přivodíme sami? Jak se jich tedy vyvarovat a rychle se dostat do krásné říše snů? Tady je pár tipů.

Centrum klidu a odpočinku

Vytvořte si z ložnice útulné a pohodové centrum klidu a odpočinku. Pokud to jen trochu jde, vyberte si ve vašem bytě místnost, kde vás nebude rušit hluk ani světlo z ulice. Do manželské postele si nenoste notebook ani žádnou práci, pracujte od devíti do pěti a naučte se před spaním myslet na něco příjemného. Všechny povinnosti, nepříjemné pocity a stres, nechte hezky za dveřmi. Dodržovat nezapomeňte pravidelný režim usínání, pro vaše tělo je důležité, v kolik hodin se odebíráte na kutě. Ideální je, uleháte-li okolo 22. hodiny.

Dejte si pozor, na čem spíte

Nepodceňujte výběr matrace, právě ona totiž rozhoduje o tom, jak svěží, čilí a odpočinutí se ráno probudíte, a jak bude vypadat celý váš den. V tomto ohledu na sobě tedy nešetřete a investujte do luxusní matrace do postele – připlatit za kvalitu se vám totiž bohatě vyplatí. V kategorii levných matrací hledejte spíše kousky pro občasné spaní, které využijete například na chatu nebo do pokoje pro hosty. K ní nezapomeňte pořídit také vhodný postelový rošt – ideální je, když tyto dva kousky kupujete zároveň. Rošt se postará o dostatečnou vzdušnost matrace a zajistí také dokonalé rozložení vaší hmotnosti. Díky tomu udrží vaši páteř a zádové svalstvo v optimální poloze. Těhotné ženy, senioři či lidé s křečovými žílami nebo otoky nohou ocení polohovatelný rošt, který jim poskytne více komfortu nejen při spaní.

Nepodceňujte ani zdánlivé detaily

Na vašem spánku se podílí i takový zdánlivý detail, jako je přikrývka. V zimě a chladných dnech oceníte tu, která krásně zahřeje. Dnes už není pravidlem, že tlustší rovná se teplejší. I mimořádně hřejivé lůžkoviny jsou extrémně lehké, tenké, vzdušné, nadýchané a prodyšné. Vyrobené jsou totiž z moderních materiálů, z lehkých nadýchaných vláken. V létě upřednostněte přikrývky z dutého vlákna, které se vyznačují vysokou prodyšností, vynikající absorpcí a odvodem vlhkosti. Uvidíte, že váš klidný spánek už nebude nic rušit!

Musíte si přečíst