Pálení záhy představuje zažívací problém, trápící občasně až necelou třetinu obyvatel Evropy. Mnozí určitě znáte tento pocit – dobře se najíte, avšak hned poté se cítíte, jak kdyby Vám něco velice nepříjemné vystupovalo z břicha směrem nahoru až ke hrudnímu koši. Právě tento pocit nazýváme pálení záhy.

V praxi se jedná o to, že kyselina chlorovodíková nacházející se v žaludku v důsledku podráždění stoupá nahoru a Vy to pociťujete nepříjemnou bolestí v hrudním koši a stěženým polykáním potravy. Příčiny reflexe jsou především na straně nezdravé a nevhodně vyvážené stravě. Právě těžká a mastná jídla jsou dokonalými spouštěči pálení záhy. Pokud se k tomu ještě přidá obezita nebo těhotenství u žen, tak je pálení záhy skutečně reálným problémem. V rámci léčby je nejlepší v rámci prevence odstranit případné příčiny pálení záhy, avšak to si mnoho lidí bohužel neuvědomuje a problém začne řešit, až když je akutně na světě.

Jak se však proti němu můžete bránit? Nejefektivnějším způsobem, který pomůže celému organizmu, je dieta při refluxe. Samotní dietě však předchází základní úprava životního stylu –  více než vhodné je přestat kouřit, nepožívat alkoholické nápoje a nepreferovat sedavý způsob života. Jedině tak pak může být dieta při pálení záhy, nebo také tzv. dieta ger  úspěšná a napomoct člověku snažícímu se zbavit pálení záhy. Akutní léčba pálení záhy odporoučí ležet na posteli s lehce předkloněnými nohami, a také omezení manipulace s těžkými předměty. Dlouhodobější léčba refluxe pomocí diety představuje především preferování jídel jako zeleninové saláty, ovoce, či každodenní dávka jablečného octa s vodou. Naopak, vyvarujte se těžkých a mastných jídel.

Pokud se chcete dozvědět o těchto dietách při pálení záhy ještě víc, tak navštivte internetovou stránku www.dietyachudnutie.sk, kde je o těchto dietách k dispozici mnoho zajímavých informací!