Mnoho z nás si určitě ještě vzpomene na to, jak jsme kdysi s babičkami a dědečky nebo na dětských táborech sbírali nejrůznější bylinky, lepili je na bílé čtvrtky papíru a zakládali do vlastnoručně vyrobených herbářů. Tímto způsobem lidé uchovávali znalosti o léčivých rostlinách již od nepaměti. Tajemství přírodních léčivých látek můžete však odhalit i jednodušší cestou…

S chemikáliemi se to nemá přehánět

Přírodní medicína se v posledních letech znovu hlásí o slovo. To jak lidé zjišťují, že je mnohdy lepší dát na osvědčené rady babiček, než si nechat předepsat antibiotika při sebemenším nachlazení a prášky na spaní při prvních příznacích nespavosti. Bylinky sice nepomohou úplně na všechno, v mnohých případech ovšem opravdu dokážou neduh vyléčit, nebo přinejmenším přinést úlevu od jeho příznaků. Herbář bylinek vám pomůže při určování a poznávání rostlin a poradí, kdy kterou použít. Bývá doplněn o záznamy o historii a výskytu rostlin, někdy i o recepty na léčivé tinktury, kapky, koupele a zábaly. Co ale dělat, když jste ten svůj starý už dávno vyhodili a v rodině žádnou bylinkářku nemáte?

Neznáte-li bábu kořenářku, poraďte se s internetem

Jestliže nás něco trápí, chceme se samozřejmě bolesti či problému zbavit co nejrychleji, a protože ne všichni máme v rodině zkušenou bylinkářku, hledáme pomoc tím nejsnazším způsobem: na internetu. Dobrá zpráva je, že herbáře s vyčerpávajícími informacemi o nejrůznějších rostlinách jsou již k dispozici také v online podobě. Jejich používání sice není tak romantické a napínavé, jako prohlížení těch papírových, a namísto usušených rostlinek v nich naleznete barevné fotografie, vyhledávání je však mnohem efektivnější. Získáte z nich tolik rad, kolik byste sami nenasbírali za celý život. Herbář bylinek od A do Z vám umožní do světa domácího léčitelství pořádně proniknout.

Na každý neduh jiná bylinka

Jak při hledání postupovat? Záleží na tom, k jakému účelu se chystáte online herbář bylinek použít. Pátráte-li po informacích o určité bylince, jednoduše zadáte její jméno do praktického vyhledávače. Pak už se vám otevře stránka, z níž se dozvíte vše o jejím vzhledu, výskytu, využití, o jejích účinných látkách, i o tom, jak a kdy je vhodné ji konzumovat či použít. Pomocí obrázkové galerie se můžete naučit poznávat rostliny. A pokud vás trápí nějaký konkrétní neduh, zapátrejte v seznamu na pravé straně. Najdete zde záložky pro bolest zubů, žaludeční problémy, nachlazení, akné, činnost mozku a desítky dalších, díky nimž zjistíte, co vše by vám mohlo od problémů pomoci.