Domů Zdraví Vše o zdravé výživě

Vše o zdravé výživě
Rozhodli jste se začít žít zdravě a hledáte pár tipů a rad jak na to? Pak jste tady správně. V tomto článku se mimo jiné dozvíte, jak vypadá taková zdravá strava, co obsahuje, jak se s ní vypořádat a hlavně proč by měla být součástí jídelníčku každého člověka na planetě zemi, včetně Vás!

Proč zvolit zdravou výživu

Nutno si pro začátek uvědomit, že to děláte v první řadě pro sebe. Jednejte se svým tělem hezky a ono se Vám odvděčí. Prvním důvodem, proč jíst zdravě bude jistě Vaše zdraví. Jedná se o prevenci, budete mít silnější metabolismus, dostatek vitamínů, což znamená méně stonání. V případě, že již jste nemocní, pak není co řešit.

Do zdravé výživy se často lidé pouští za účelem hubnutí a to je správný způsob! Zdravá strava je totiž 80% úspěchu. Kombinujte ho však se cvičením pro vypracování Vaší postavy.

Dalšími důvody mohou být také zažívací potíže, které Vás donutí se začít stravovat lépe. Například trpíte-li na zácpu, budete muset do svého jídelníčku zařadit více vlákniny. Také lidé s vysokým tlakem či cukrovkáři by se měli zasvětit do světa zdravého životního stylu.

Jak vypadá taková zdravá výživa

Začít jíst zdravě není chvilková záležitost, je to otázka životního stylu. Neznamená to však, že se navždy vzdáte například čokolády. Tu si občas určitě můžete dovolit (obzvlášť pokud je to vysokoprocentní hořká čokoláda nebo belgické pralinky). Nějaké to zhřešení jednou za čas je povoleno, není třeba se trápit, ale základnu Vaší stravy by měla tvořit zdravá jídla, žádné fastfoody a sladké dortíky.

Zdravá strava = vyvážená strava. Určitě je vhodné zajít si k výživové poradkyni, která Vám postaví jídelníček na míru a řekne, kolik čeho byste měli jíst. Pro začátek Vám to jistě pomůže se zorientovat v této oblasti a začít správně. Ne všechno, co si přečtete na internetu totiž je pravda a bude fungovat zrovna na Vaše tělo. Nejčastějším problémem bývá, že lidé zapomínají do své stravy doplňovat bílkoviny a vlákninu.

I zde platí zásady podobné při hubnutí, které na Vás číhají ze všech stran. Jezte 5-6krát denně (s odstupem 2-3hodin). Jezte hlavně pravidelně! Naučte své tělo, kdy dostane zdroj energie. Pokud byste za celý den nic nejedli, tělo by se bálo, že už nic nedostane a začalo by si ukládat tukové zásoby na horší časy, je jedno, že poté byste energii doplnili večer. Musíte dodržovat pravidelnost!

Zdravá výživa rozhodně neznamená, že budete hladovět, právě naopak. Když jíte nezdravou stravu, musíte volit malé porce. Takový čokoládový dort je tučný a obsahuje spoustu sacharidů, tak i když toho sníte málo, kalorií to bude hodně. Zdravá výživa je super v tom, že můžete jíst velké porce, jelikož to jsou nízkokalorická jídla. Můžete sníst třeba celý kopec zeleninového talíře. Nebudete mít poté pocit, že máte hlad, pěkně Vás to zasytí.

Nahraďte nezdravé zdravým! Že zdravá strava nemůže být chutná? V tom se tedy opravdu mýlíte. Stačí se o to trochu zajímat a zjistíte, že se mezi touto stravou najdou opravdové pochoutky prospěšné pro Vaše tělo. Bílé pečivo nahraďte celozrnným. Sladkosti nahraďte ovocem, které je plné vitamínů. Tučné salámy nahraďte vysokoprocentní šunkou… Konzumujte zkrátka své oblíbené pochoutky ve zdravé verzi! A pokud máte pocit, že nějakých vitamínů či minerálů (např.: hořčík, vápník, zinek) máte nedostatek, sáhnete po doplňcích stravy.
Musíte si přečíst