Domů Domácnost Máte v koupelně všechny nezbytnosti?

Máte v koupelně všechny nezbytnosti?
Jak by měla vypadat moderně vybavená koupelna? Vana, sprcha a umývadlo patří spíše mezi standardy. O stupeň výš je pak samozřejmě mohou posunout zvolené materiály. My bychom vás ale rádi upozornili i na další nezbytnosti, které by v této místnosti měly mít své místo, a které možná přehlížíte.

Rádi byste ušetřili na energiích? Říká se, že mezi velké energetické „žrouty“ patří opakované zapínání a vypínání elektrických vypínačů. Chytrým řešením proto je do prostor, ve kterých svítíte jen krátkou dobu, instalovat tzv. pohybové čidlo. Jak to funguje? Jakmile vstoupíte do místnosti, senzor změří stupeň osvětlení. Pokud jeho hodnota bude nižší, než ta uložená v nastavení, přístroj zapne světelný zdroj. A vypne ho, když místnost opustíte. Velmi chytré řešení pro sofistikovanou úsporu elektrické energie.

Ventilátor do koupelny

Koupelna bývá nejvlhčí místností v domě a všichni asi víte, jaké škody dlouhodobá vlhkost může napáchat. Kvalitní odvětrávání je tak spíše nezbytností než luxusem. Snazší to v tomto ohledu mají koupelny s oknem, které v případě nutnosti můžete otevřít, což se ale především v zimě ukazuje jako problematické kvůli značným tepelným ztrátám. Jaké tedy existují možnosti? Nejlepší větrání s minimálními nároky na energie zajistí rekuperace. Efektivně problém ale vyřeší i speciální ventilátor do koupelny. Obzvláště praktické a efektivní jsou modely s hydrostatem neboli čidly vlhkosti, které se automaticky zapínají jen v případě, kdy vlhkost okolního vzduchu přesáhne nastavenou hodnotu. Poté, co vlhkost klesne na požadovanou hodnotu, se ventilátor opět vypne.

Světla do koupelny

Asi vám je jasné, že ne všechna světla, která nabízí trh, jsou vhodná i do koupelen. Nejsou! Světla do koupelny totiž musí splňovat určitě technické požadavky. Velmi důležitý proto v tomto ohledu je tzv. stupeň krytí, který určuje míru odolnosti vůči vlhkosti. Dále si v koupelně nevystačíte s jedním centrálním světlem, byť dostatečně silným. Samotné osvícení například vyžaduje zrcadlo. Velmi praktická jsou k tomu určená svítidla po jeho obou stranách. Oblíbeným řešením jsou i bodová světla zapuštěná do sádrokartonových podhledů.

Infrazářiče a topné panely

Snad žádná koupelna se neobejde bez nějakého topidla, přeci jen si v ní občas musíme přitopit. A jaký model vybrat? Kvůli již zmíněné vlhkosti musíme být opatrní při manipulaci s jakýmikoliv elektrickými spotřebiči, ideální proto v tomto smyslu jsou například infrazářiče, které jsou přímo konstruované pro okamžitý ohřev. Místnost téměř okamžitě vytopí i topné panely, tedy teplovzdušné ventilátory a přímotopy, díky kterým si můžete nejenom v koupelně užívat tepla doslova za pár minut.

Musíte si přečíst