Domů Volný čas Jak malovat s akrylovými barvami

Jak malovat s akrylovými barvami

Každý z nás by měl mít koníčka, který ho bude bavit, bude se k němu upínat, když mu bude „ouvej“, bude se mít díky němu na co těšit… A právě takovým se může stát malování. Malování barvami přináší relax, uvolnění, možnost vyjádření se atd. Díky malování si můžeme zkrášlit domov, obdarovat rodinu, přátele, vyrobit si originální ozdoby…

Trvanlivé a kvalitní akrylové barvy

Aby nám malba vydržela, je potřeba použít kvalitní barvy, které nebudou blednout, loupat se či jinak degradovat. U některých je potřeba dbát na vhodný podklad. Akrylové barvy můžete použít na mnoho materiálů. Malovat můžete na papír, porcelán, dřevo, plátno, ale třeba i na kameny, na které v posledních měsících maluje spousta lidí, kteří putovní kamínky vyrábí a sbírají. Stačí, aby byl podklad suchý a odmaštěný, a můžete začít směle malovat.

Je potřeba myslet i na dobré zaschnutí barev, přičemž u akrylových platí, že schnou několik hodin. V ideálním případě je necháme zaschnout do druhého dne. A aby vám v tubách vydržely co nejdéle, chraňte je před mrazem a velkým vedrem.

Bohatý výběr barev a jejich odstínů

Zvláště ženy si mnohdy potrpí na přesný odstín jejich oblíbené barvy. Ať už jde o meruňkovou, tělovou, mátovou nebo třeba zemitě hnědou. Barvy můžete koupit buď po jedné, nebo si zvolit akrylové sady. Barvy v sadách jsou o něco menší, než když je kupujete samostatně.

Jak malovat?

Jestliže jste začátečník, vezměte prostě do ruky tubu a štětec a vyzkoušejte si, jak bude barva reagovat. Zkuste i malovat akrylovými barvami a houbičkou. S její pomocí vytvoříte otisky v abstraktním duchu.

Je načase, abyste si vybrali i druhy barev. Některé jsou pastózní, jiné lesklé, roztíratelné, řidší, po uschnutí matné nebo lesklé… Podob mají skutečně dost a je jen na vás, jak rozhodnete, že bude obraz či jiný předmět vypadat.

Co se týče technik malby, můžete si vybrat třeba pouring, techniku, která je velmi oblíbená. Barvy se zředí pouring médiem, a poté se slévá jedna do druhé na různých podkladech. U metody Heavy body je princip opačný. Po přidání média barva zhoustne, a vy začnete vytvářet 3D efekty, reliéfy… Tady vám bude nápomocná špachtle.

Pusťte se do malování na plátno, dřevo nebo papír. Anebo začněte zhotovovat jedinečné barevné kamínky. I ten, jehož kráva vypadá jako pes, může zhotovit nádherný abstraktní obraz. Uvidíte, že budete nadšeni a náramně si u malby odpočinete. 

Musíte si přečíst