Přemýšlíte, jak zlepšit a hlavně zútulnit své bydlení? Vyzkoušejte pár malých změn a inspirujte se triky, které z vašeho domu nebo bytu udělají útulný domov. Tyto změny zvládne každý a mnohdy stačí jen pár doplňků a dekorací. Začněte se změnou už dnes.

1) Deky, přehozy a polštáře

Možná vám přijde zbytečné mít doma několik dek, polštářů a přehozů, ale právě tyto textilie vytvoří z vašeho bydlení útulné místo. Nejenže jsou praktické, když přijede návštěva nebo je vám zima, ale také plní estetickou roli. Deku můžete stejně jako přehoz přehodit přes křeslo v obýváku nebo ji poskládat na gauč. Polštáře můžete naaranžovat v ložnici, v obýváku, ale také na posezení v zimní zahradě. Nebojte se uplést, uháčkovat nebo ušít vlastní polštáře a přehozy.

2) Originální nábytek

Vsaďte na originalitu a pořiďte si nábytek, který bude osobitý. Můžete se porozhlédnout v antiku, v bazaru nebo ve starožitnictví. Svépomocí si můžete spravit také starý nábytek po babičce nebo opravit rozbitý nábytek, který máte doma. Dejte mu novou barvu, zalakujte ho a uvidíte, jak podtrhne duši vašeho interiéru. K útulnosti vám může pomoct i malá skříňka, malý odkládací stolek nebo další i drobný nábytek.

3) Dostatek světla

Pro příjemný pocit z bydlení mějte v místnostech dostatek světla. Samozřejmě je lepší denní světlo, které působí i na psychiku člověka mnohem příjemněji, pokud však máte v místnosti méně oken nebo jsou na špatné straně domu, tak si pořiďte menší i větší lampičky. Vytvořte si na ně vlastní stínidla a použijte je také jako dekorační prvek svého bydlení.

4) Dekorace a obrazy

Útulnost podpoří dekorace a obrazy. Nemusíte to s nimi přehánět, stačí, když do pokoje dáte jeden větší obraz nebo zarámovanou fotografii. Nebojte se namalovat si obraz sami, nechat zarámovat starý obraz po prarodičích nebo použít jako obraz třeba fotky z dovolené. Stejně tak můžete umístit fotografie na krb a vytvořit tak rodinnou a útulnou atmosféru.

5) Romantika u krbu

Nejpříjemnější atmosféru, kde si můžete užívat také romantiku s partnerem, dokáže vytvořit krb. Nebojte se, že by měl jen designový účel, v krbu můžete dřevěnými briketami topit celou zimu nebo si přitopit v chladných jarních, letních i podzimních večerech. Mějte vždy po ruce dřevěné brikety, díky kterým zatopíte rychle a pohodlně. Stejně tak můžete použít i dřevěné pelety, které jsou vhodné jak k topení, tak i jako vystýlka pro domácí mazlíčky.

6) Živé květiny

Domov vytvoříte nejen tím, že jej vyzdobíte a zútulníte, ale můžete do místností přidat i živé květiny. Uvidíte, že právě ty dokážou vytvořit jedinečnou atmosféru a najednou se zde budete cítit lépe. Nebojte se dát menší květináče na okno a většími květinami klidně osadit dřevěné truhlíky, které umístěte do rohu místnosti nebo vedle gauče.