Chystáte se investovat do vlastního bydlení a přemýšlíte o tom, jaké řešení by pro vás bylo nejvhodnější? V posledních letech zažívají velký boom takzvané dřevostavby. Přinášejí totiž mnoho výhod, zároveň u nich lze najít i několik nedostatků.

Zásadní předností, kterou lze u dřevostaveb spatřovat, je jejich minimální náročnost na spotřebu energií. Úspora energie představuje řádově desítky procent oproti klasickým zděným stavbám. Je to dáno tím, že dřevo má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Zvláště tehdy, je-li objekt dobře zateplený pomocí minerální vaty a dalších vhodných izolantů.

Finance se na nové bydlení dají sehnat bez větších problémů

Pokud jde o finance, dřevostavba dnes už není nijak výrazně dražší nežli jiné typy rodinných domů. Financování můžete provést mnoha způsoby, dá se využít klasická hypotéka, ale také například úvěr ze stavebního spoření, pokud už máte našetřenou částku alespoň v hodnotě 25 % sjednané celkové sumy.

Dále se dají peníze sehnat i přes rychloúvěr na rekonstrukci v případě, že se chystáte na renovaci již stávajícího objektu, nikoliv tedy na kompletní stavbu nového rodinného domu.

V novém domě můžete bydlet už za pár měsíců

Za značné pozitivum lze u dřevostaveb brát také rychlost výstavby. Povětšinou trvá celá stavba pouze několik měsíců, tedy výrazně kratší dobu než v případě, kdy stavíte zděný dům.

Pakliže se rozhodnete pro novostavbu ze dřeva, dá se ušetřit, a to díky dotaci, kterou poskytuje stát a EU prostřednictvím programu Zelená úsporám. Podpora je cílená, protože se dnes jednoznačně upřednostňují nízkoenergetické stavby, které kladou minimální nároky na spotřebu energií.

Ve chvíli, kdy do domu instalujete třeba ještě kondenzační plynové kotle, rekuperační jednotky, případně i tepelná čerpadla a další zařízení, dá se dokonce stavba označit jako zcela pasivní, kdy je spotřeba energií prakticky nulová, nejste tak závislí na centrálních dodávkách elektřiny.

Pozor na kvalitu stavby

U dřevostaveb lze samozřejmě spatřovat i drobné nevýhody. Dřevo snadno hoří, je tak nutné si dát pozor na kvalitu provedení stavby a využití bezpečnostních prvků. Dalším negativem je i nižší zvukotěsnost, což vám ale nemusí vadit, pokud stavbu nerealizujete přímo v rušné městské zástavbě.