Tradičnější sport než hokej v Česku nenajdete. Rozvíjí atletické a gymnastické dovednosti, sílu, obratnost, šikovnost i kondici. Učí rovněž zodpovědnosti, podporuje týmového ducha. Protože se hokej hraje ve velkém kolektivu, dítě si v něm brzy najde nové kamarády. Nabízí se však otázka, co za to? Již zpočátku budete muset svému potomkovi pořídit nezbytné hokejové vybavení.

Proč se kvalitní hokejové vybavení vyplatí?

V různých fázích tréninku a učení se lednímu hokeji potřebují děti různé vybavení na hokej. Již ze začátku je potřeba si ujasnit, že když své dítě na hokej dáte, je vhodné mu věnovat i dostatečnou podporu. A to i po materiální stránce. Nebudeme si nic namlouvat, určitě byste našli levnější sporty, než je hokej, málokterý vám ale přinese tolik benefitů jako právě on.

Tím, že již zpočátku investujete do kvalitního hokejového vybavení, poskytnete svému dítěti lepší startovní pozici. V oblečení a výstroji, která mu bude dokonale sedět, se bruslení a základům hokejových principů naučí mnohem rychleji a snadněji. Pokud mu budou brusle velké a helma překážet ve výhledu, jen těžko se mu bude po ledě pohybovat. Na prvním místě by měl vždy být komfort dítěte.

Kvalitní vybavení díky lepším a odolnějším materiálům také déle vydrží. Je jasné, že z některých částí výstroje dítě brzy vyroste, to je ale přirozený vývoj, tak tomu chodí i v běžném životě. Pokud pořídíte kvalitní vybavení, vydrží použitelné i poté, co už bude vaší ratolesti malé. Můžete jej tak prodat, udělat radost dalšímu mladému hokejistovi, a navíc vám zbyde i nějaká koruna na vybavení nové.

Co tedy pořídit?

Padnoucí brusle jsou základ

V úplných začátcích (5-8 let) se dítě učí především bruslení a orientaci na ledě. Základním stavebním kamenem jeho výbavy tak jsou brusle na hokej. Ty musí především dokonale sedět. Vyvarujte se nákupu o několik čísel větších velikostí s vidinou toho, že do nich malý doroste. Noha by se v brusli neměla vůbec pohybovat. Stejně tak nekupuje příliš měkké nekvalitní plastové brusle. Jednak vám nevydrží déle než pár měsíců a dítě si v nich při učení projde peklem. Když se totiž v bruslích nebude cítit komfortně, nejen, že mu učení správného bruslení bude trvat déle, ale může se stát, že k němu získá až odpor. A s hokejem je poté konec.

Důležitá je ochrana. Ale taková, která dokonale sedí

Na led by se za žádných okolností nemělo vydávat bez padnoucí helmy, která se na hlavě nijak nekývá. Musí obsahovat celoobličejový kryt v podobě mřížky či plexiskla.

K tomu, že důležitou součástí výstroje je suspenzor, chránící slabá místa, není třeba nic dodávat. Stejně tak k rukavicím, u nichž je hlavním kritériem správná velikost.

K dalším částem ochranné výstroje patří chrániče ramen (vesta), loktů, kolen a holení. Zde při výběru pro děti potřeba postupovat navýsost opatrně, v první řadě by je totiž tyto chrániče neměly omezovat v pohybu. Proto se při prvních krůčkách na ledu často volí alternativy v podobě například chráničů na inline brusle. Později, s příchodem trénování s pukem, je již přítomnost chráničů na hokej nezbytností. Opět zde platí, že klíčový je výběr správné délky a velikosti.

Bez hokejky se hokej hraje těžko

Již od mala si dítě musí zvykat na pohyb po ledě s holí tak, aby mu později při bruslení nepřekážela. Ideální délka hole je od ledu po bradu. Připravte se na to, že byť jsou moderní plastové hokejky velmi pružné, jen málokdy vystačí jedna na celou sezónu.

Oblečení musí být hlavně pohodlné

Přímo na tělo přijde spodní vrstva, tzv. ribana. Jedná se vlastně o termoprádlo, jehož úkolem je udržet tělo v teple a suchu. Nezbytnou součástí již od útlého věku jsou hokejové kalhoty, které chrání boky, stehna a spodní část páteře. Zároveň v nich děti padají do měkka. A že pádů bude zpočátku hodně.

U dětí je povinný odolný nákrčník, který chrání před noži bruslí.

Mimo toto základní vybavení bude dítě potřebovat tašku, do níž veškeré vybavení uloží, lahev na pití a například i chrániče nožů bruslí.