Vybíráte si byt v novostavbě, ale nemáte zkušenosti s jeho koupí? Měli byste vědět, že se prodej nového bydlení od sekundárního trhu liší. Financování bude stát na vás, a proto si zaslouží vaši pozornost. Můžete totiž narazit na nevýhody při zřizování hypotéky.

Pokud kupujete nemovitost přímo od developera, staví se většinou tzv. rovnou z vašich peněz. To znamená, že jakmile podepíšete rezervační smlouvu, zaplatíte na začátku podle sjednaného ceníku zpravidla 20 % z kupní ceny bytu. Následně se dá zjednodušeně říci, že kdykoli developer na vašem projektu něco postaví, vy zaplatíte další část. Konkrétní plán financování a výstavby se liší. Připravte se také na základní nevýhody při koupi bytu od developera.

Hypotéka nemusí být tak výhodná

Nemáte dostatek vlastních zdrojů a budete potřebovat s financováním pomoci? Připravte se na to, že vás hypotéka pravděpodobně vyjde dráž, než si myslíte. Kupní cenu totiž začnete splácet po částech, navíc nemůžete bance ručit nedostavěným bytem.

Rozklad čerpání ale ne všechny banky povolují, jiné si za to nechají řádně zaplatit. Protože nepoužijete celý hypoteční úvěr najednou, budete do doby jeho celého vyčerpání (tedy v průběhu celé výstavby) splácet jen úroky. Měsíčně tak můžete „vyhazovat z okna“ i několik tisíc korun.

Úschova peněz vás vyjde draho, pokud bude vůbec možná

Část developerů úschovu finančních prostředků vůbec neumožňuje, z čehož pro vás vzniká značné riziko. Kdyby se projekt náhodou nedostavěl, nikdo vám nemůže zaručit, že peníze, které od vás developer již převzal, dostanete zpátky.

Pokud developer úschovu umožňuje, většinou ji pak chce ale zaplatit, a levné to nebude.  Protože peníze, které by jinak dostal od vás, bude muset vzít z vlastního, navýší kupní cenu. To se pohybuje zpravidla mezi šesti až osmi procenty z celkové částky.

Pokud toužíte po novém bytu, informujte se napřed o podmínkách financování a jistotách, které vám developer garantuje. A měli byste si pospíšit. Například o byty v Praze je stále enormní zájem.